1. Ana Sayfa
 2. İyi Tasarım
 3. Singapur: Jewel Changi Havalimanı
Trendlerdeki Yazı

Singapur: Jewel Changi Havalimanı

featured
Reklam Sponsoru

Tarihin etkileyici tasarımlarını incelerken geçmişi günümüze getiren veya bizi o dönemlere götüren eserlerin, dünyaya değer kattığına şahit oluyoruz. Mimarlık tarihine olan ilgim nedeni ile genellikle geçmişe dönük ve eski dönemlere ait eserleri inceleme eğiliminde oluyorum. 

Oysa, 21. yüzyılın imkan ve teknolojileriyle birlikte ortaya çıkan eşsiz tasarımlara da hayranlık duymamak elde değil. Neo-futurizm tarzıyla tasarlanmış Jewel Changi Havalimanı, tam olarak dönemin imkanlarını önümüze seriyor. Neredeyse her özelliği ile meydan okuyucu bulduğum bu havalimanı, birçok farklı malzeme ve yeni teknoloji kullanarak hayal edilen her şeyin hayata geçirilebileceğini kanıtlamaya çalışır nitelikte. 

Singapur: Jewel Changi Havalimanı
Jewel Changi Havalimanı (4)

Genel Bakış

Havalimanı denince akla ilk olarak ulaşım ve bekleme alanı kavramları gelir. Kamusal alan tipolojilerini göz önünde bulundurduğumuzda, Jewel Changi Havalimanının yıktığı en büyük tabu bu olsa gerek. Havacılık sektöründe dünya standartlarının zirvesinde yer alan Jewel, ilham veren ve özgün tasarıma sahip. Yeşil bir cennet olan bu havalimanı, bir geçiş alanından çok, mistik tasarımıyla turizm merkezlerinin gözdesi haline gelmiş. 

Reklam Sponsoru

Singapur: Jewel Changi Havalimanı
Jewel Changi Havalimanı (4)

Asıl amacı Changi Havalimanı’nı genişletmek olarak başlayan tasarım harikası Jewel, tam 1.7 milyar Singapur Dolarına mal olmuş. (2)

Proje uygulanırken, alanın günlük ortalama 300.000 ziyaretçi ağırlaması hedeflenmiş ve Güneydoğu Asya’nın tartışmasız en önemli geçiş bölgesi, ikonik gözlem merkezi haline gelmiş. 

Bu ezberbozan havalimanı yaklaşık 135.700 m² alanda yer almaktadır.

Singapur: Jewel Changi Havalimanı
Jewel Changi Havalimanı (1)

Jewel Changi Havalimanı Özellikleri

Halka açık 135.700 metrekarelik; uçuş gişeleri, iç mekan bahçeleri ve eğlence mekanları, mağazalar, restoranlar, kafeler ve otel tesisleri gibi imkanlara sahip olan havalimanı 2018 yılında tamamlanmış. Ana eksenlerin her biri; kuzey, güney, doğu ve batı olmak üzere, ziyaretçileri yönlendiren ve Jewel’ın dahili program unsurları ile diğer havaalanı terminalleri arasında görsel bağlantılar sunan, ‘geçiş bahçeleri’ ile güçlendirilmiş (2). 

Singapur: Jewel Changi Havalimanı
Jewel Changi Havalimanı (3)

Jewel Tasarım Detayları

 Safdie Architects tarafından tasarlanan ve sürdürülebilir peyzajın en güzel örneklerinden biri haline gelmiş Jewel Changi Havalimanı, Mimar Moshe Safdie liderliğinde, ünlü Peyzaj Mimarı Peter Walker ve yerel bir firma olan RSP Architects Planners & Engineers ortaklığında tasarlanmış. (1) Jewel Havalimanının tasarımındaki en önemli amaç, Singapur’un sloganı diyebileceğimiz “Bahçedeki şehir” kavramını korumak olmuş. Aynı zamanda tasarımcılar, ticaret merkezi ile kent parkın harmonisini hedeflemişler.

Singapur: Jewel Changi Havalimanı
Jewel Changi Havalimanı (3)

Moshe Safdie ise bu muhteşem tasarımı

“Geleneksel alışveriş merkezinin bileşeni, doğa, kültür, eğitim ve rekreasyon deneyimi ile birleştirilerek canlandırıcı bir deneyim yaşatılması hedefleniyor. Hem ziyaretçileri hem de yerel sakinleri bir araya getirerek, Singapur halkının dünya insanlarıyla etkileşime girdiği bir yer yaratmayı hedefliyoruz.”

cümleleriyle anlatıyor. (3) 

Singapur: Jewel Changi Havalimanı
Jewel Changi Havalimanı Plan ve Kesit (3)

Jewel, iklim kontrollü kubbe içinde, farklı duyusal doğa deneyimleri yaratan Singapur Changi Havalimanı’na entegre bir proje. Mağazaların olduğu alan üzerinde sekiz dönümlük bir bahçe, her yaştan maceraperestin ilgisini çekecek beklenmedik özellikleri bir araya getiriyor. İnformal amfi tiyatronun bulunduğu merkezi toplanma alanında yaklaşık 30 metrelik teras mevcut. Restoran ve kafelerin yanı sıra, etkinlik meydanına da bahçenin içinden erişilebilir. Aynı zamanda ziyaretçiler, binanın merkezinde ışık ve su şovunu deneyimleyebilirler.  (1)

Jewel Changi Havalimanı Tasarım Videosu

Görülmeye Değer Yerler

Shiseido Forest Valley (Orman Vadisi)

Singapur: Jewel Changi Havalimanı
Jewel Changi Havalimanı Forest Valley (1)

Jewel’in kalbinde, yürüyüş parkurları, basamaklı şelaleler ve sessiz oturma alanları içeren birçok mekansal ve etkileşimli deneyim sunan teraslı bir kapalı bahçe olan Forest Valley bulunmakta. 22000 m²lik alanı kaplayan Forest Valley, dünyanın dört bir yanından yüksek rakımlı tropikal ormanlarda yaşayan 120 türden yaklaşık 3.000 ağaç ve 60.000 çalı barındırıyor. (4)

Singapur: Jewel Changi Havalimanı
Jewel Changi Havalimanı Forest Valley (5)

The Rain Vortex (Yağmur Girdabı)

200’den fazla ağaç ve bitki türü arasında, dünyanın en yüksek kapalı şelalesi var. Bu şelaleyi incelerken tasarım gücü sınırlarının ne denli zorlandığını görebiliyorum. Her ayrıntısı ince ince düşünülüp hayata geçirilmiş olan ödüllü Havalimanının şelalesi, peyzaj ortamının soğutulmasına yardımcı oluyor ve binanın çevresinde yeniden kullanılmak üzere önemli miktarda yağmur suyu topluyor. (1)

Singapur: Jewel Changi Havalimanı
Jewel Changi Havalimanı Rain Vortex (3)

Canopy Park 

Canopy Park, bahçelerle entegre edilmiş halde 14.000 m²lik alanı kaplıyor ve beşinci katta yer alıyor. Bu alanda, Topiary (budama) sanatına rastlamamız ve çeşitli labirentlerde vakit geçirmemiz mümkün. Aynı zamanda bahçe bitkileriyle ilgili sergilerde bu alanda yer alıyor. 

Singapur: Jewel Changi Havalimanı
Jewel Changi Havalimanı Canopy Park (3)

Kuşkusuz Jewel Changi Havalimanı, çağımıza en çok yakışan tasarımlardan birisi olmuş. Teknoloji ve sanatın bir araya gelmesi ile birlikte ortaya çıkan sonuç hayranlık öte bir takdir. Hem mimari tarzıyla hem de sunduğu imkanlarla, Jewel bir havalimanından çok daha fazlası, görülmeye değer bir mekan haline gelmiş. Pandemisiz günlerde seyahat edebilmek dileğiyle…

Singapur: Jewel Changi Havalimanı
Jewel Changi Havalimanı Canopy Park- Topiary Sanatı (3)

Kazanılan Ödüller

 • Building of the Year (Public), ArchDaily, 2020
 • Design Project of the Year, Tatler Design Awards, 2020
 • Green Mark GoldPlus Award, Building and Construction Authority (BCA), 2018
 • Universal Design Mark GoldPlus Award, Building and Construction Authority (BCA), 2018
 • International Architecture Award, Chicago Athenaeum and The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies, 2016
 • Best Futura Project, MIPIM Asia, Silver Award, 2016
 • Best Futura Shopping Centre, 21st Century MAPIC Award, 2016
Jewel Changi Havalimanı

Kaynakça

 1. https://www.jewelchangiairport.com
 2. http://www.pwpla.com/projects/jewel-changi-airport/&details
 3. https://www.safdiearchitects.com/projects/jewel-changi-airport
 4. https://www.archdaily.com/915688/jewel-changi-airport-safdie-architects
 5. https://velvetescape.com/jewel-changi-airport/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunu. Manisa Büyükşehir Belediyesinde Peyzaj Mimarı. Tasarımcı, sporcu ve gezgin

Yorum Yap