Sponsor

Skeç Çizimlerindeki Şaşırtan Yeteneği ile Ülkemizden Genç Bir Peyzaj Mimarı

9

Peyzaj Mimarlığını youtube gibi video kanallarında ingilizce adıyla arattığınızda karşınıza çoğunlukla harika skeç çizimler çıkacaktır. Hızlandırılmış videolarla çizdikleri çizimlerde bilgisayar programlarından çok, skeç çizimlere değer verdiklerini görürsünüz.

Türkiye’de de Turgay Ateş, Sunay Erdem gibi ünlü peyzaj mimarlarının skeç çizimleriyle rakiplerinin önüne geçtiğini görebilirsiniz. Hatta Sunay Erdem bir grupta şöyle bir paylaşım yapmıştı:

Çizimlerdeki Başarının Sırrı

Atatürk Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunu, Peyzaj Mimarı Ece VİCİR de sosyal medyada yayınladığı skeç çizimleriyle alkışı hakediyor. Kalem tutmaya başladığından beri resim çizdiğini söyleyen Ece hanım bu yeteneğinden ve ilgisinden dolayı Peyzaj Mimarlığını tercih ettiğini belirtiyor. Yeni mezun sayılan ve 1 yıldır aktif olarak Peyzaj Mimarlığı yapan Ece Hanım çizimlerdeki başarısının sırrını; yetenek, teknik ve tekrar olarak açıklıyor.

Yeteneğimiz olmasa bile başarılı çizimler yapabileceğimizi savunan Ece Hanım şöyle söylüyor: “Yeteneğimiz yoksa da çizim yapabiliriz, en basitinden teknik çizim… Okulda herkes grafik tasarım perspektif çizim tekniği almıştır, plan kesit çizmiştir. Bunlar için yeteneğe ihtiyaç yok, adım adım minik kurallar. Perspektif, gölge, çizgi, nokta bunların hepsini veya sadece birini, birkaçını kullanarak bir iki el pratiğiyle yeteneği olduğuna inanmayanlar da çizim yapabilir. İnsan nasıl yapacağını bilmeyince yeni bir şey denerken tereddüt ediyor kendinden emin olamıyor. Oysaki yapmanız gereken tek şey denemek. Biraz zaman ve emek vermek, zamanla fırçayı kalemi nasıl tutmanız gerektiğini, hangi boyaları daha çok sevdiğinizi veya iyi kullandığınızı, ışığı gölgeyi ayarlamayı öğreniyorsunuz.”

Çizimlerin fazlası için: https://www.instagram.com/landscapearchqueen/

FavoriteLoadingFavorilere Ekle

Yeni yazılarımızın cihazınıza anlık bildirim olarak gelmesini ister misiniz? Bildirimlere Abone olun.

 1. Sabriye Zümrüt :

  Geçmişi herzaman araştırıp önümüze geçmişten örnekler alarak yūrümeliyiz. Bu sebeble sizi teprik ederim.

 2. Muhittin :

  Başarılı bir yazım olmuş başarılarınızın devamı için genc arkadaş kolay gelsin müthişsin

 3. Murat :

  Çok hoş olmuş ilk yazıya göre gayet başarılısınız 👍

 4. ELİF GAMZE AKTÜRK :

  Gayet başarılı olmuş, tebrik ederim!

 5. Furkan Baran :

  Ellerinize sağlık çok güzel olmuş devamı gelecektir eminim başarılar 😊

 6. SUZAN :

  Başarılı buldum tebrikler.

 7. Dr.Yasemin :

  Bir sağlık mensubu olarak yazılarınızı takip edeceğim başarılarınızın devamını dilerim.

 8. Ayşe Batuş :

  Bayildim 🥰❤

 9. Mustafa :

  Yazılarınızı önemle takip ediyorum ve peyzaj ile bilgisi olmayanı bile bilgilendirecek eğitici ve açıklayıcı anlatım olmuş yazan Ayşegül Gürler’e tebriklerimi iletiyorum, genelde buradaki projelere bakar çizimleri incelerdim böyle bi sitede böyle yazıların devamını bekleriz.

Cevap Ver

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz.