1. Ana Sayfa
  2. Endüstriyel Tasarımlar
  3. Skugaballong: Güneş Kırıcı Bulut Balonları

Skugaballong: Güneş Kırıcı Bulut Balonları

featured
Reklam Sponsoru

Yaz sıcaklarında bunaltıcı güneşten korunmak hepimiz için çok önemlidir. Özellikle de çocukların oynadığı alanlarda güneş kırıcı/gölge yapıcı alanlar yoksa gündüz vakti çocukları dışarıya çıkarmak imkansızlaşır. Bu yüzden birçoğumuz dışarıda vakit geçirmektense yaz sıcaklarında AVM’leri gezmeyi tercih ederiz.

Bu sorun dünyada yeni güneş kırıcı/gölge yapıcılar oluşturularak çözülüyor. Bu güneş kırıcı sistemlere birçok örnek verilebilir ancak heralde hiç biri HQ Architects tarafından üretilen bu uçan balonlar kadar yaratıcı fikirde değildir.

HQ Architects bulut şeklindeki uçan balonlarla oluşturduğu sistemde ihtiyaç halinde şişirilip meydan üzerinde gölge alan oluşturabilecek bu uçan balonlu sistemi geliştirmiş. Uçurulan balonlar rüzgarla savrulmaması ve meydandan başka bir yeri gölgelememesi için de balonlar içerisine birbiri ile bağlantıyı sağlayacak mıknatıslar yerleştirilmiş.

Reklam Sponsoru

Gölge ile ilgili iki durum var: birincisi gölge sürekli hareket etmeli çünkü gölge alan yıl içerisinde dünyanın konumuna, iklimin durumuna göre değişiklik gösterir. İkincisi ise gölge alanlar bazen hiç istenmeyen alanlardır. Soğuk bir kış gününde üzerinde gölge olmasını kimse istemez. İşte biz bu karmaşık istekleri teknolojik bir şekilde çözmenin yolunu bulduk: herkesin kendi gölgesini seçebileceği, insanların gölgeye göre değil gölgenin insanlara göre hareket edebileceği bir sistem.

HQ Architects

Bir yarışma sonucu ortaya çıkan bu projede meydan üzerinde bulunan bağlantı noktaları sayesinde yeri değiştirilebilir bulut şeklinde uçan balonlar kullanılması önerilmektedir. Balonlar yırtılmaya karşı korumalı, içleri helyum dolu, ultraviyole ışınlara karşı dayanıklı kumaşla kaplanmış alüminyum kaplamalarla oluşturulmuştur. Üzerindekilerin etkinlik yapması için cesaret verecek şekilde tasarlanan meydan yükseltilmiş-alçaltılmış yer şekillerinden çim alanlardan ve ahşap decklerden oluşmaktadır.

HQ architects ayrıca meydanda bulunan büyük güneş kırıcı bulutların minyatürlerinin meydanda satışa sunularak meydanın farkındalığının artırılabileceğini ve reklamının yapılabileceği fikrini de sunmuştur.

Tasarımcıların Skugaballong için hazırladığı hikaye şöyle:

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap