1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Yaşayan Spiral Saat Müzesi: “La Maison Des Fondateurs”

Yaşayan Spiral Saat Müzesi: “La Maison Des Fondateurs”

featured
Reklam Sponsoru

Doğa içerisine entegre edilen yapı örnekleri, günümüzde giderek artmaktadır. Yeşille bütünleşen yapılar, kentleri klasikleşmiş olan “beton yığını” ibaresinden de bir nevi kurtarmaktadır. Bu yapı örneklerinden biri de Danimarkalı mimarlık firması BIG tarafından İsviçreli saat markası Audemars Piguet için tasarlanan La Maison des Fondateurs Müzesi’dir.

Şirketlerinin felsefesini, yeni bir müze ile somutlaştırmak isteyen Audemars Piguet saat firması, yüz yılı aşkın bir süredir ürettikleri farklı ve yenilik tutkusunu gösteren özel tasarım saatlerinden yola çıkarak yeni bir mekân oluşturmak istemişlerdir.

“Kurallara karşı çıkabilmek için önce onlara hâkim olmanız gerekir.”

Reklam Sponsoru

– Audemars Piguet firması şirket felsefesi

Bunun üzerine Danimarkalı mimarlık firması BIG, 2014 yılında İsviçre Le Brassus’ta saat firmasının “Spiral Saat Müzesi” yani “La Maison des Fondateurs Müzesi” adı verilen genel merkezini tasarlamıştır.

BIG, Audemars Piguet saat firmasının yenilikçi tasarım anlayışından ve tarihçesinden yola çıkarak ikonik, çift sarmal bir pavilyon olarak tasarladı. Yapıya topografya içerisine gömülü, cam cepheli ve sarmal bir biçim verilmiştir.

Tasarlanan pavilyon, Audemars Piguet saat firmasının saat tasarımlarını yansıtan, sofistike, çarpıcı ama ince, çağdaş ama zamansız, hem işlevsel hem de bulunduğu peyzaj içerisinde heykelsi bir kent imgesidir.

Bu yapı, mimarlık ve saat kavramları arasında bağlantı kurarak, her ikisine de ithafta bulunur. Ayrıca malzeme olarak kullanılan cam ve metal de yapının kimliğine hareket katmaktadır. Pavilyonun tamamı sütunsuzdur. Yapısal kavisli cam duvarlar, güneşi içeriye alacak şekilde konumlandırılmıştır. Böylece tüm odalar rahatlıkla aydınlatılmıştır.

Tasarlanan yapı içerisinde çalışma alanları, müze, misafirhane ve galeriler yer almaktadır. Sarmalların iç içe ve birbiri ile bağlantılı olması, ziyaretçileri yapı içerisinde yönlendirecek biçimdedir. Sarmallar, ziyaretçileri sistematik bir sırayla oluşturulan mekânları geçerek en sonda yapının kalbine götür.

Tasarım kavramı, bağımsız ve öncü ruhunu simgeleyen bir yolculuğun ardından, şirketin kökenlerine olan derin bağlılığının bir hatırlatıcısı olarak sona erer.

Doğada var olan formlara sahip ve doğanın parçası olarak önemli bir tasarım örneğidir. Yapının bulunduğu peyzaj içerisinde topografyaya gömülü olması nedeniyle yeşil çatılara sahiptir. Bu da her mevsim farklı bir görünüme sahip olarak doğaya uyum sağlayan sürekliliği olan yapılar olmasına yardımcı olur.

BIG, spiraller ile Audemars Piguet’nin hikâyesini geçmiş ve şimdinin dinamiğini iç içe geçmesiyle ilişkilendiren bir hikâye anlatma aracı haline getiren bir tasarıma imzasını atmıştır.

Günümüzde peyzaj ve yapı mimarisinin birlikte olduğu canlı, sirkülasyonu olan, dinamik, doğaya uygun bir biçime sahip, ekolojik yaşam alanları oluşturulursa daha sağlıklı kentsel yaşam alanlarına kavuşmuş olacağız.

Kaynakça

Archtalent. “La Maison Des Fondateurs”, http://www.archtalent.com/projects/la-maison-des-fondateurs , Erişim Tarihi: 01.03.2021
Stott, R. “BIG Designs Spiralling Museum for Swiss Watchmaker”, https://www.archdaily.com/516245/audemars-piguet-museum-big , Erişim Tarihi: 01.03.2021
Sudaş, İ. 2014. “BIG’den Spiral Müze”, https://www.arkitera.com/haber/bigden-spiral-muze/ , Erişim Tarihi: 01.03.2021
URL 1: https://www.afar.com/magazine/bigs-musee-atelier-audemars-piguet-opens-in-switzerland
URL 2: https://www.archdaily.com/516245/audemars-piguet-museum-big/539adc46c07a805cea000822-audemars-piguet-museum-big-photo
URL 3: https://www.archdaily.com/516245/audemars-piguet-museum-big/539adc46c07a805cea000822-audemars-piguet-museum-big-photo
URL 4: https://www.archdaily.com/516245/audemars-piguet-museum-big/539adc46c07a805cea000822-audemars-piguet-museum-big-photo
URL 5: https://www.archdaily.com/516245/audemars-piguet-museum-big/539adc46c07a805cea000822-audemars-piguet-museum-big-photo
URL 6: https://www.archdaily.com/516245/audemars-piguet-museum-big/539adc46c07a805cea000822-audemars-piguet-museum-big-photo

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı '20 Globalleşen dünyada mesleğimi yaparken, gelişmenin, üretmenin ve diğer meslek grupları ile birlikte entegre şekilde hareket etmenin yanında bilgi birikimimizi arttırmak ve paylaşmak için buradayım. :)

Yorum Yap