1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Başarılı Bir Sahil Parkı Örneği: Sugar Beach

Başarılı Bir Sahil Parkı Örneği: Sugar Beach

featured
Reklam Sponsoru

Su, her dönem insanlık tarihini şekillendiren en önemli faktör olmuştur. İnsanların geçmişte hayatta kalmasına olanak sağlarken, günümüzde de refah içinde yaşamalarına katkıda bulunur. Bu nedenle, insanlar yüzlerce yıldır sadece suya yakın yerlerde yaşamakla kalmayıp, bu değerli öğeyi iş hayatları, sanatları ya da sosyal aktiviteleri ile bütünleştirmeye çalışmaktadır. Böylece hem işlevsel hem de estetik açıdan başarılı olan birçok sahil parkı projesi tasarlanmıştır. Bu kapsamda, su ile etkileşim halindeki projelerden biri olan Sugar Beach ile ilgili bilgilendirmeyi sizler için araştırdık.

Sugar Beach Özellikleri

Konumu

Sugar Beach (Şeker Kumsalı), Toronto’nun eski bir sanayi bölgesinde yer alan otopark alanını, modern bir kentsel sahil parka dönüştüren yaratıcı bir peyzaj tasarım örneğidir. Claude Cormier + Associés tarafından hazırlanan proje, bölgenin endüstriyel mirasını ve komşusu olan Redpath Şeker fabrikası ile ilişkisini temel alır. Böylece su ögesi ile Toronto’nun sahildeki eski sanayi bölgeleri arasında bağlantı kurar. Alanın sahip olduğu endüstriyel miras, malzeme seçiminden parkın adına kadar tüm tasarım boyunca kendini göstermiştir.

Tarihi

Claude Cormier + Associés, The Planning Partnership ile birlikte, 2007 yılında Waterfront Toronto tarafından yürütülen ve Toronto sahilini yeniden geliştirmeyi amaçlayan uluslararası bir tasarım yarışmasını kazanmıştır. Yarışmaya göre, iki dönümün altındaki bu alan, kentsel kamusal alan olarak geliştirilecekti. Ayrıca tüm Toronto sakinleri için esnek, dinamik bir toplanma alanına ve büyük ölçekli buluşmalara olanak sağlayacak yoğun kullanımlı bir kentsel alana dönüştürülmeliydi. Janet Rosenberg Associates ile Claude Cormier + Associés tarafından tasarlanan HtO Park’ın başarısını örnek alan Sugar Beach’in tasarımı, bölgeyi Toronto kıyı şeridindeki şehir plajları sistemi içinde önemli bir yer haline getirmiştir.

Reklam Sponsoru

Tasarım Bileşenleri

Parkın üç ayrı bileşeni vardır: Bir kent plajı, bir meydan ve ikonik Kanada akçaağaç yaprağı şeklinde tasarlanmış, eğlenceli su özelliği ile parkın içinden çapraz olarak uzanan ağaçlıklı bir gezinti yolu. 8.500 metrekarelik park, ziyaretçilerin sahilden Toronto Queens Rıhtımı boyunca seyahat ettiklerinde görecekleri ilk kamusal alandır. Parkın parlak renkli pembe plaj şemsiyeleri ve ikonik şeker çizgili kaya çıkıntıları, ziyaretçileri bu harika tasarlanmış alana davet etmektedir.

Plaj, ziyaretçilerin dinlenmesine ve kumda oynamasına ya da göldeki tekneleri izlemesine olanak sağlar. Plajın yanındaki granit taşa yapılmış akçaağaç yaprağı figürlü su oyun elemanı, özellikle çocuklar için serinlemeyi eğlenceli hale getirir. Park meydanı halka açık etkinlikler için hareketli bir alan sunar. İnce renkli şeritler ile kaplı büyük granit döşeme ve üç adet çim tepesi, büyük etkinlikler için halka benzersiz seyir terasları sağlarken, çim tepeler arasındaki boşluklar teraslara oturan insanların izleyebileceği küçük etkinlikler için doğal performans alanları yaratır. Park meydanı ve plaj arasında, ziyaretçiler akçaağaç yaprağı desenli granit parke taşları boyunca parkta dolaşabilirler. Gezinti yolu ise plaja veya meydana bakıp manzarayı seyretmek isteyenler için birçok fırsat sunan gölgeli bir yürüyüş rotası sağlar.

ASLA’daki proje açıklamasına göre, gezinti yolu zemininin altında, her ağaç için 30 m3 (1060 ft3) üzerinde sıkıştırılmamış toprak sağlayan silva hücre sistemi bulunur. Kum altındaki büyük toprak hacimleriyle birlikte bu sistem, Sugar Beach’teki akçaağaçların, söğütlerin ve beyaz çamların tam potansiyellerinde büyümelerine olanak sağlar. Bu sayede tasarımın bölgeye kısa sürede adapte olması sağlanır.

Kanada’daki Sugar Beach bize Toronto’daki sahilin modern ve eğlenceli tasarımlar ile uyumlu yolculuğunu gösterir. Plaj boyunca alanın kesitlere baktığımızda, geçmişin endüstriyel yapısı ve günümüzün modern anlayışını birbirine adapte olmuş şekilde görebiliriz.

Ödüller

Sugar Beach projesi Kanada Peyzaj Mimarları Derneği’nden Bölgesel Onur Ödülü, Toronto Kentsel Tasarım Ödülleri’nden Mükemmellik Ödülü, Kanada Kraliyet Mimarlık Enstitüsü’nden Sivil Tasarım Projesi Ödülü, Kanada’nın AZURE dergisinden AZ Ödülü, 2012 ASLA Genel Tasarım Profesyonel Ödülü, Çevre Tasarımı Araştırmaları Derneği’nden Mekân Tasarımı Kategorisi’nde Harika Mekânlar Ödülünü, Kıyı Merkezi’nden Parklar/Yürüyüş Yolları/Rekreasyon Projeleri Kategorisi’nde Proje Onur Ödülü ve Kentsel Arazi Enstitüsü’nden Küresel Mükemmellik Ödülünü kazanmıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunu. Doğa ve sanat sever.

Yorum Yap