1. Ana Sayfa
  2. Peyzaj Mimarlığı
  3. Tarihi Dönemlerde Kullanılan Bahçe Mobilya ve aksesuarları

Tarihi Dönemlerde Kullanılan Bahçe Mobilya ve aksesuarları

featured
Reklam Sponsoru

Milattan önceki dönemlere uzanan bahçe sanatı inşa edildiği dönemin, gelişimi ve yerleşiminden izler barındırır, zaman zaman ona yön verir ve kent ile birlikte gelişim gösterir.

Bahçe sanatında kullanılan aksesuarların en güzel ve ilk örneklerinden biri Marcus Terentius VARRA (M.Ö 116-27)’ nın Casınum’da bulunan kuş bahçesidir. Bu bahçede kuş evleri, tapınaklar ve köprüler ile inşa edilen devrin bahçe sanatı ve aksesuarlarını en iyi şekilde görebilmekteyiz.

Varro CASINUM bahçesi günümüzde ki hali

Tarihten günümüze kadar bahçelerde kullanılan mobilyalar çok defa değişim ve gelişim göstermiştir. Özellikle 16. ve 17. yüzyıl da yapılan tüm bahçelerde büyük işlemeler ve gösterişli mobilyalar kullanılmıştır. Fakat kullanılan bahçe mobilyaları, evin iç kısmında kullandığımız eşyaların sadece farklı malzemelerden yapılan versiyonlarından oluşmaktadır.

Reklam Sponsoru

Daha kaba, daha işlemeli, daha büyük olan bahçe mobilyalarından aslında bazı dönem tasarımcıları rahatsızlık duyup bunu hakkında tartışma kitapları bile yazmışlardır.

17. yüzyıla damgasını vuran ve eleştirilen bahçe mobilyalarını kullanmayan döneminin en modern peyzaj mimarı André Le Notre’dir.

André Le Notre, tasarladığı bahçelerde kullandığı tüm malzemeleri, bitkileri ahenk içerisinde kullandığı için dünyanın en ünlü sanatçılarından biri olarak kabul edilir. Sıra dışı figürlere sahip çeşmeler, yaldız işlemeli kafesler, heykeller gibi sıra dışı argümanlarla modern bahçeciliğin temellerini artmıştır.

17. yüzyıl sonunda fonksiyonel olarak eksik, pahalı, yalnızca estetiğin ön plana çıktığı barok bahçe tasarımları stili kullanılmaz, bunun yerine bahçelerimizde daha doğal daha ekonomik, daha samimi İngiliz stilini görmeye başlarız.

Eski Dönemlerde Kullanılan Bahçe Mobilyaları

Bu yazıda eski zamanlarda kullanılan ve günümüzde kullanımı olmayan veya yok denecek kadar az olan birkaç bahçe mobilyasını ve aksesuarlarını incelemek istiyorum:

Banklar – Sandalyeler – Masalar

Taş sandalye

17. yüzyılda kullanılan bankların malzemeleri genellikle taş, demir ve ahşaptır. Genellikle taş malzeme kullanıldığı görülmektedir.

Taş banklar zamanında en pahalı ve en çok işçilik gerektiren bahçe mobilyasıdır. Özellikle oyma taş banklar çok göz doldurup, çok da tercih edilmiştir. Maliyeti ve işçiliğinin fazla olması dönemde gösteriş olarak kabul gördüğünden dolayı tercihlerin ilk sırasında bulunmuştur.

Taş bank

Biraz soğuk ve neşesiz oldukları aşikar fakat Fransa ve İtalya’ da kullanımı yüksek bir bahçe mobilyası olmuştur. Ancak her zaman ve her an temin edilebilir bir ürün değildir. Taş banklar bahçeye yerleştirilirken yerlere oldukça iyi seçilmelidir çünkü ağırlığından dolayı yer değiştirmesi bir hayli zordur.

Kuş Banyosu

Kuş banyosu

Taşın, sanata uygulanmış en zarif hali olarak tanımlanan kuş banyoları 17. ve 18. yüzyıl bahçelerinde çok sık rastlanmaktadır. Kuş banyosu, ister bir bahçe tasarımının parçası olsun isterse gerçekten kuşlar için kullanılmış olsun zamanın en ilginç bahçe aksesuarı olarak tanımlanmaktadır.

Bir bahçede kuş banyosu bulundurmak demek güzel sesli ve şarkı söyleyen kuşların bahçenizi donatması demektir. Ayrıca kuş banyosu olan bahçelerde böcek popülasyonlarında azalma görüldüğünde bilinen bir gerçektir.

Seyir topu ve Sütunu

Mistik Doğu’dan bir miras, seyir topu ve klasik tasarımlı sütunu bahçe alanına romantik bir dokunuş katıyor. Büyük bahçelerde dekorasyona son bir dokunuş için küçük bir grubun merkezi figürü arasında değişen şekillerde çok sayıda kullanılabilir. Küreler 25 – 28 cm çap aralığında yapılmaktadır.

Seyir topu ve işlemeli sütunu

Çevredeki manzaranın ilginç bir resmini yansıtmaları için yoğun bir gümüş tabakasıyla kaplanmış en iyi kristal camdan yapılmışlardır.

Daha meraklı olanlar için, hiçbir şey bir bahçe teleskopundan daha fazla zevk getirmez. Güçlü bir büyüteç; Kurulumdan sonra herhangi bir özen ve dikkat gerektirmez. Yıldızları incelemeye veya kuşları ve hayvanları güvenli bir mesafeden gözlemlemeye her zaman hazırdır.

Doğru tasarıma sahip bahçe Mobilyaları, şehir ve banliyö alanlarının çekiciliğine ölçülemez bir şekilde katkıda bulunur.

Güneş Saatleri ve Sütunlar

Bahçe süslerinin en eski ve en ilginç biçimlerinden biri güneş saatidir. Saatlerin icadı ve kullanılmasından önce, güneş saati kuşkusuz hem resmi hem de geleneksel olmayan bahçenin merkezi figürüydü. Çoğu zaman bahçenin nesnel noktası olarak konumunu korusa da, bugünkü işlevi neredeyse tamamen dekoratiftir.

Güneş saati

Çeşmeler

Çeşmeler, en basitinden en resmi olana kadar akla gelebilecek her türlü bahçe bakımı ve kullanımı için uygundur.

Roma; bahçelerin çekiciliğine katkıda bulunmak için suyun en iyi şekilde kullanılmasının en güzel örnekleri İtalya’dan geliyor. Roma yakınlarındaki Alban tepelerindeki Frascati’ den, Sabine tepelerindeki Tivoli’ nin eski villalarından ve Villa d’Este’ den, vazolar, deniz kabukları, tritonlar, yunuslar ve diğer figür konularını kullanan çeşitli güzel yontulmuş tasarımlar örnek olmuştur, kökenleri antik mitoloji olan vazolar ve tasarımlar.

Melek figürlü çeşme
Kadın figürlü çeşme

Çeşme Figürleri

Çeşme figürleri, su püskürtülmesi istenen havuz ve çeşmelerde kullanılmak üzere ayrıca kullanılmıştır. Gerektiğinde hepsi boruludur ve sadece herhangi bir tesisatçının yapabileceği “silme derzi” gerektirir; ya havuzun içinde ya da tekne korkuluğu üzerinde duran küçük parçalardır.

Çiçek Kutuları

Taşı iyi bir ısı iletkeni değildir, çiçek kutuları için oldukça arzu edilen bir özelliktir, çünkü bitkilerin nemlerini çok daha uzun süre muhafaza etmelerini sağlar.

Taş vazolarda veya çiçek kutularında saklanan bitkiler, büyümek ve gelişmek için her fırsata sahiptir.

Vazolar

Zemine yakın renk efektlerinin gerekli olduğu veya duvar üstleri gibi bol miktarda yüksekliğin olduğu yerlerde, bu vazo tasarımları çok etkili bulunacaktır. İlginç dekoratif noktalar eklemenin daha kolay bir yolu yoktur, çünkü parçaların kendileri güzel çizgilere sahiptir. Mevsime göre içerisinde çiçek ve yapraklı bitkiler kullanılabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap