1. Ana Sayfa
 2. EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 3. Topiary Sanatı İle Düzenlenmiş Dünyaca Ünlü 5 Bahçe

Topiary Sanatı İle Düzenlenmiş Dünyaca Ünlü 5 Bahçe

featured
Reklam Sponsoru

Roma döneminden günümüze kadar gelen topiary sanatı ile yapılan bahçeler dünya çapında büyük ilgi görmektedir. Bugünkü yazımızda en çok beğenilen ve ünlü olan 5 adet topiary bahçesini birlikte inceleyeceğiz.

1. Levens Hall – İngiltere

Yüksek taş duvarlar ile çevrili olan Levens Hall, 17. yüzyıldan itibaren kimliğini koruyarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Çeşitli bitki türlerinin topiary sanatı ile şekillendirilmesi bahçeye özgün bir kimlik katmıştır. Levens Hall bahçesi bu kimliği sayesinde dünyanın en ünlü bahçeleri arasında yer almaktadır.

Bahçede soyut veya geometrik formlarda şekillendirilen bitkiler, bahçeyle uyum içerisinde olan çeşmeler, gül bahçeleri, geniş yüzeyli çim alanlar ve bitkilerden oluşturulmuş bir labirent bulunmaktadır. Bu tasarımların günümüzde hala çok eşsiz ve ilgi çekici olması, eski dönemlerde zamansız tasarımların çok başarılı bir şekilde yapıldığını göstermektedir.

Reklam Sponsoru

2. The Garden of Drummond Castle – İskoçya

Drummond Castle Gardens, Avrupa’nın ve İskoçya’nın en önemli ve etkileyici bahçelerinden biridir. Kale, Historic Environment Scotland tarafından “İskoçya’daki teraslı bahçelerin en iyi örneği” olarak tanımlanmıştır. Kalenin bahçesi 1842 yılında tasarlanmıştır fakat 1950’lerde restorasyon çalışması yapılmıştır. Yapılan restorasyonda bahçenin orijinaline sadık kalınmıştır. Porsuk çitleri ve Kraliçe Victoria tarafından dikilen kayın ağaçları korunmuştur.

Günümüzde kale ziyarete kapalı, bahçe ise ziyarete açıktır.

3. Marqueyssac – Fransa

Fransa’da bulunan bu bahçe ilk kez 17. yüzyılda Bertrand Vernet de Marqueyssac tarafından yapılmaya başlanmıştır. Bahçe, 1860’lı yıllarda Julien de Cervel’in yüzlerce ağaç dikmeye başlamasıyla günümüzdeki şeklini almaya başlamış ve gerçek kimliği ortaya çıkmıştır. Marqueyssac Bahçeleri gerçek ihtişamına 1996 yılında gördüğü restorasyonlardan sonra ulaşmıştır ve sonrasında halk ziyaretine açılmıştır.

Günümüzde 150.000’den fazla ağaca sahip olan bahçe, 5 kilometrelik yürüyüş yolu boyunca sıra dışı geometrik şekilleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Özel yuvarlak formları bahçeye özgün bir hava katmıştır.

4. Cliveden – İngiltere

1666 yılında Buckinghamshire Dükü tarafından inşa edilen Cliveden House, Buckinghamshire’daki Chiltern Tepeleri’nin sırtında yer almaktadır. 1984’te bir otele dönüştürülmeden önce birçok farklı şekilde kullanılmış 376 dönümlük bir kır malikanesidir. Günümüzde hala otel olarak kullanılmaktadır.

5. Ladew Gardens – ABD

Ladew Gardens 1930 yılında Harvey S. Ladew tarafından kurulmuştur. 22 dönümlük bir alandan oluşmaktadır.

Bahçe, Amerika’daki en seçkin ve ilgi gören bahçelerin başında gelmektedir. The New York Times tarafından “mükemmel bahçe “ olarak isimlendirilmiştir. Arazide ayrıca 2,4 kilometre uzunluğunda yürüyüş yolu bulunmaktadır.

Kaynakça:

 1. https://www.levenshall.co.uk/gardens
 2. https://www.gardenvisit.com/gardens/levens_hall_garden
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/Drummond_Castle
 4. https://www.drummondcastlegardens.co.uk/
 5. https://marqueyssac.com/galerie-photos/
 6. https://sanatkaravani.com/fransanin-masal-bahceleri/
 7. https://www.havaliman.com/marqueyssac-bahceleri/
 8. https://www.grandluxuryhotels.com/hotel/cliveden-house
 9. https://en.wikipedia.org/wiki/Ladew_Topiary_Gardens

Topiary Sanatı: Budanıp Şekil Vermeye En Uygun Bitkiler

Editörün Önerisi

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 1 sene önce

  Yine bizi aydınlatan güzel keyifli bir yazı olmuş devamını heyecanla bekliyorum :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.