1. Ana Sayfa
  2. Bitki Seçimi
  3. Türkiye Belediyelerinden 40 Kavşak Düzenlemesi

Türkiye Belediyelerinden 40 Kavşak Düzenlemesi

featured
Reklam Sponsoru

Peyzaj mimarları olarak mesleğimizin en çok farkındalık sağladığı yeri sorsalar şüphesiz karayolu peyzajı derdim. İnsanların araçlarıyla ya da yayayken karşılaştıkları peyzaj desenleri onlarda mesleğimiz açısından farkındalık yaratabilir. Ancak her ne kadar bu desenler de mesleğimizin bir parçası olsa da bu desenleri mesleğimiz açısından faydalı olarak görmek mümkün değildir. Nedeni şüphesiz peyzaj mimarlığı mesleğinin en çok görüldüğü alanlarda mesleğin 3 desen çizmekten ibaret olduğunu düşündürmesidir.

Oysa bu desenlerin peyzaj mimarlarındansa grafikerler tarafından daha iyi verilebileceğini düşünüyorum. Kullanılacak bitkileri seçerken de bir kitaptan yararlanılabilir.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerine gittiğimizde bu şekillerin izine rastlayamıyoruz. Yeşil duvarlar veya bu tarz şekiller kullanarak gelişmişlik seviyesini ispatlamak yerine peyzaj mimarları tarafından oluşturulmuş, yerel bitkilerle su tüketimini azaltan, sürdürülebilir kurakçıl peyzaj örnekleri görüyoruz. Yurtdışına ilk gittiğimde her ne kadar bende bu “yaban otları” iyi bir izlenim bırakmasa da zamanla öğrenince anladım ki olması gereken bu. Aşağıda örneklerini vereceğimiz tasarım kültürü Dubai tarzı zengin, parası tükenmez, sonradan görme ülkelere aittir.

Reklam Sponsoru

Ancak gel gör ki halkımızın gözünde bu tarz peyzaj çok beğenilmektedir. Halkımız diş macunu heykelinden fırlayan rengarenk çiçeklere teveccüh etmektedir. Belediyeler halkın gözünü süslemenin en kolay yolunun bu olduğunu düşünmektedir.

Durum bu olmasına rağmen özellikle belediyede çalışan peyzaj mimarı meslektaşlarımızın yönetimin baskısıyla desen ve ilham arayışlarını biliyoruz. Her ne kadar bu tarz tasarımları beğenmediğimizi belirtsek de arkadaşlarımıza yardımcı olması için ülkemizde yer alan kavşak düzenlemelerini bir araya getirmek istedik.

1) İstanbul Büyükşehir Belediye Kavşak Düzenlemesi Örnekleri

2- Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Kavşak Düzenlemesi Örnekleri

3- İzmir Büyükşehir Belediyesi Kavşak Düzenlemesi

4- Diğer Belediyeler

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.