1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Sokak Merdivenlerinin Hayata Dönüş Hikayesi: Waller Park

Sokak Merdivenlerinin Hayata Dönüş Hikayesi: Waller Park

featured
Reklam Sponsoru

Meyer Studio Land Architects tarafından tasarlanan Alta Laguna, San Francisco’nun kalbinde yer alan altı dönümlük bir alandır. MSLA, tasarımı geliştirmek için mahalle sakinleri ve San Francisco Belediyesi Planlama Departmanı ile kapsamlı şekilde çalışmış. Waller Park, bölgenin ana arterinde yer almaktadır ve karmaşık bir yaya gezinti yolu olarak büyük bir merdivenle 50 feet (15 m) aşağıya doğru basamaklarla inmektedir. Gingko ağaçlarından oluşan bir allee ağaçlandırması ile sokağı kullanan insanlar her seviyede incelikle yürümektedir. Ağaç ızgaralarının, drenaj sistemlerinin, döşeme ve mobilyaların sanatsal kolajı, parkın omurgasını oluşturmaktadır.

Düzenleme alanının zemininin altında yer alan otopark nedeni ile, tasarımda çoğunlukla sert zemin düzenlemelerine yer verilmiştir. Ancak her ne kadar bir çatı bahçesi olsa bile yer altı otoparkı, Gingko ağacının nesiller boyu gelişmesini sağlamak için 6 metre aşağıya inşa edilmiştir. Bu sayede Gingko ağaçlarının sağlıklı şekilde köklerini geliştirebilmeleri için toprak derinlikleri artırılmıştır. Tasarım, bu haliyle şehirlerde yaygın olarak görülen ‘atıl alanlar’ zihniyetine meydan okuyor. Birçok kent ağacı kısıtlı toprak ve zemin sıkıştırmaları nedeniyle sağlıksız kök büyümesi gösterip, büyüdükçe ölmeleri nedeniyle sık sık değiştirilmek zorunda kalırken, Waller Park alternatif bir çözüm sağladı.

Düzenleme alanının kuzeyinde bir dizi basamak, ahşap oturma birimleri ve gazebolar bulunur. Bu yapılar, toplumu karşılayan, kaynaştıran ve oturma alanları sunan kamusal alan ifadeleridir. Basamakların güney kenarında, bir dizi bioswale alanın yağmur suyunu hapsedip temizliyor. Hapsettiği suyu sonrasında alanda bulunan yeşil alanların kullanımına sunuyor. Tasarım, yerleşim alanlarının kalitesini geliştirmek için yenilikçi yolları üretmiş ve bir zamanlar gözden çıkarılmış bir alanı güvenli, gelişen bir mahalleye dönüştürmüştür.

Reklam Sponsoru

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap