1. Ana Sayfa
  2. Peyzaj Mimarlığı
  3. WLAM: Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı Kutlu Olsun!

WLAM: Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı Kutlu Olsun!

featured
Reklam Sponsoru

Nisan, 21 mart dönencesiyle birlikte baharın kendisini iyiden iyiye hissettirdiği ışıl ışıl bir ay. Toprağın uyandığı, doğanın rengarenk güzelliklerini ve yemyeşil örtüsünü cömertçe sunmaya başladığı sıcak ve bereketli günlerin başlangıcı sayılabilecek nisan ayı; aynı zamanda mesleğimiz için de dünya çapında önemli bir ay.

Nisan, peyzaj mimarisinin uluslararası bir kutlaması olan Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı (World Landscape Architecture Month). WLAM, dünya çapında peyzaj mimarları tarafından tasarlanan alanları öne çıkararak mesleği halka tanıtmak ve birliktelik oluşturmak için önemli bir sosyal paylaşım.

Peyzaj mimarlarının tasarladığı alanların, insanları birbirleriyle ve doğayla birlikte büyümelerini nasıl teşvik ettiğini ve kolaylaştırdığını vurgulamak, öğrenci-sektör ve sektör içi iletişimi ve beraberlik duygusunu dünyaya yaymak amaçlanmaktadır. IFLA (International Federation of Landscape Architects), ASLA (American Society of Lanscape Architects), CSLA (Canadian Society of Landscape Architects) gibi uluslararası kuruluşların her yıl belirlediği ortak temanın yanı sıra her türlü peyzaj mimarisi paylaşımıyla kutlamalar yapılmakta.

Reklam Sponsoru

Peyzaj Mimarlarının Süper Güçleri

Pencereden dışarı baktığımızda gördüğümüz her şey peyzajın tanımıdır. Binaların ve yolların dışında kalan her yer bizim çalışma alanımızdır ve sorumluluğumuzdadır. Ağaç dikmek, bahçeye havuz çizmek, parktaki salıncakların kontrolü ya da saksıdaki menekşelerden çok daha geniş bir ölçeğe yayılan mesleğimizi tanımak ve tanıtmak için iyi bir fırsat WLAM. Doğayla insanı kusursuza en yakın şekilde birleştirmek ve sürdürülebilir bir yaşam kılmak; biz peyzaj mimarlarının elinde. Mesleğimizin gücü ve beraberliğimiz sayesinde daha doğa dostu ve sürdürülebilir yarınlar tasarlayabilmek ve bunu yaparken de “Ben de varım!” diyerek birbirimize selam verebileceğimiz ortak bir paylaşım olan WLAM, nisan ayı boyunca dünyadaki tüm peyzaj mimarlarını bu kutlamaya davet eden bir paylaşım zinciri.

Hizmet verdikleri toplulukların dokusunu oluşturan ve koruyarak yarınlara taşımaya çalışan peyzaj mimarisi projelerini ve alanlarını vurgulayabilmek için; Facebook, Instagram, Twitter ve Linked In gibi sosyal medya hesaplarımızdan peyzaj mimarisiyle ilgili paylaşımlarımızı #WLAM2021 etiketiyle paylaşabiliriz. Aynı etiketle geçmiş yıllardaki paylaşımlar ise bize ilham olacaktır.

Bizlere bu mesleği özveriyle ve sabırla öğreten tüm hocalarımız başta olmak üzere tüm peyzaj mimarlarını ve peyzaj mimarı adaylarını kutlarım! İlgili paylaşımlarımızı #WLAM ve #WLAM2021 etiketleriyle yapmayı unutmayalım.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi-Peyzaj Mimarlığı Yüksek Lisans🌍/ İstanbul📍

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Hacer Bilgi
    10 ay önce

    Kaleminize sağlık çok güzel bir yazı olmuş 🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir