1. Ana Sayfa
  2. Video İçerik
  3. Yazarlarımızın Çizim Yaparken Dinledikleri Şarkılar

Yazarlarımızın Çizim Yaparken Dinledikleri Şarkılar

featured
Reklam Sponsoru

Hızlı Git

Çizim yaparken hepimizin ilham aldığı başlıca kaynak şarkılardır. Uzun ve uykusuz gecelerde müzikle motive olmaya çalışırız. Dinlediğimiz müzikler elbette modumuza göre değişmekle birlikte hepimizin favorileri vardır. Bazen Zeki Müren dinleyip “Ah şu şarkıların gözü kör olsun” deriz, bazen de Metallica dinleyerek tasarımın stresini atmaya çalışırız. Tasarımın başlangıcında klasik müzik gibi hafif tonlarda başlayan tınılar zamanla Müslüm Gürses ile isyan etme seviyesine de ulaşabilmektedir. :)

Bu yazımızda yazarlarımıza tek bir Youtube videosu üzerinden çizim yaparken dinledikleri şarkıları sorduk. Kimi yazarımız esprili dilde cevap verdi, kimisi de gerçekten ilham aldığı favori parçayı paylaştı. Ben de naçizane videolardan önce parçaları yorumlamaya ya da hakkında bilgi vermeye çalıştım. Tabii bir kısmını yorumlayabildim. En az 3 yazısı olan yazarlarımıza sorduğumuz için liste biraz uzadı, ancak hepsinin dinlenmeye değer parçalar olduğunu düşünüyoruz. Ne demişler? Müzik ruhun gıdasıdır. Biz konuşurken çok keyif aldık, umarım sizler de dinlerken beğenirsiniz :)

Çizim Yaparken Dinlenebilen Şarkılar

1. Mehmet Emin DAŞ – Akustik Zeynep Bastık Konseri

İlk video-müzik benden gelsin. Sevimli tavırları ve sempatik ses tonu ile beğenilen sanatçı Zeynep Bastık Youtube kanalında ünlü isimleri ağırlayıp küçük çaplı akustik konserler veriyor. Özellikle pandemi döneminde ilaç gibi gelen bu mini konserlerde kendi favorilerini birleştirip 1 saat 35 dakikalık bir video oluşturmuş. Son zamanlarda en büyük favorim her moddan ve birçok şarkıcıdan parçalar içeren bu listeyi dinlemek.

Reklam Sponsoru

2. Büşra Evrim DİNÇER – What’s Up

4 Non Blondes, 1989 yılında ABD’de kurulan bir alternative rock ve grunge müzik grubudur. What’s Up adlı bu parçaları 1993’te çıkardıkları tek hit parçaları olmuş. Grubun solisti Perry 1995’te solo kariyerine başlamak için grubu bırakmış, kalan üyeler de daha sonra dağılmışlar1.

3. Yusranur KOCA – Valse

Yevgeni Grinko, piyanosuyla harikalar yaratabilen Rus asıllı müzisyendir. Türkiye’de Rusya’da olduğundan daha ünlü olduğu iddia edilmektedir. Ülkemizde bir çok konser vermiştir2.

Rus Sanat ve Edebiyatının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. 28 Milyondan fazla dinlenen bu parçayı dinlerken Dostoyevski’nin Tolstoy’un romanlarının içerisinde gibi hissediyor insan. Video kadrajı, sanatçının mimikleri, sigara objesinin kullanımı ve arada kadraja giren dans eden parmakların etkilememesi mümkün değil. Yalnızca müziği ile değil videosuyla da bize göre bir başyapıttır kendisi. Minimalist tasarımlara ilham kaynağı olabilir.

Bu şarkıyla ilgili Ekşi Sözlükteki beğendiğimiz yorumları3 eklemeden geçemeyeceğiz.

Valse adlı parçasını dinlerken sanki biri kalbimi bıçaklıyormuş ama bir yandan da hayatımın en huzurlu gününü yaşıyormuşum gibi hissettim. Çok güzel çalmış, dedirtti. Sanki hafif bir Yann Tiersen havası var bu adamda.

Hüznü notalara dökmüşler, adını Valse koymuşlar.”

Bu nasıl bir vals arkadaş! Soru cümlesi gibi duruyor ama soru cümlesi değil, haykırış bu sevgili okuyucu. İnsan acıları ile vals mi yapar, hayal kırıklarıyla ritim mi tutar, arkadaki akordeon insanın kaburgalarını bu kadar mı iyi titretir… Çok şahane bir vals. Klasik dönem bestecilerinin valslerine çok şahane bir alternatif, çok şahane bir “yeni” yorumu…”

4. Gülcan ERTEM – La LLorona

Çok sevilen feminizm ikonu Frida Kahlo’nun hayatının anlatıldığı Frida adlı filmin müziklerinden biri olan bu parça “No man ever could steal her heart (Hiçbir erkek Onun kalbini çalamaz)” yorumuyla karşımıza çıkıyor. Melankolik bir havası olan şarkının anlamı ispanyolca “ağlayan” benzeri bir anlama geliyormuş.

5. Nihan Sevinç MUŞDAL – Field

Yevgeny Grinko’nun Türkiye’de Rusya’dan daha ünlü olduğunu söylemiştik. Valse’den sonra Yengeny’nin en beğenilen parçası şüphesiz Field. Bu şarkıda tıpkı diğerindeki gibi enstrümanlardan çıkan tınılarıyla bizleri büyülüyor.

6. Ayşe ÖZER – Amelie Film Müzikleri

Amelie, her ne kadar harika bir film olsa da, filmden çok müzikleri ile öne çıkan bir yapım olmuştur. Eminim hepimizin belli dönemlerinde iz bırakan bir şarkı vardır bu albüm içerisinde. Ayrıca çizim yaparken dinlenebilecek en harika albümlerden biridir. İnişli ve çıkışlı müzik tonlarıyla tasarımlarda ilham kaynağınız olabilir. Favorilere eklemekten başka şansınız yok :)

7. Özgü MAVİ TÜT – All These Nights

8. İrem GÜVENÇ – Another Brick in The Wall

Tüm zamanların en iyi gruplarından biri olan Pink Floyd’un bu efsane parçası dünyadaki eğitim sistemine başkaldırı içeriyor. Klibinde de anlatmak istediklerini daha net anlayabileceğimiz bu şarkının Türkçe sözleri şöyle:

Eğitime ihtiyacımız yok
Düşünce denetimine de ihtiyacımız yok
Sınıflarda aşağılanmaya da
Öğretmenler rahat bırakın çocukları
Hey öğretmen! Rahat bırak o çocukları
Hepsi hepsi, yalnızca duvardaki bir başka tuğla
Hepsi hepsi, yalnızca duvardaki bir başka tuğlasın sen

Eğitime ihtiyacımız yok
Düşünce denetimine de ihtiyacımız yok
Sınıflarda aşağılanmaya da
Öğretmenler rahat bırakın çocukları
Hey öğretmen! Rahat bırak o çocukları
Hepsi hepsi, yalnızca duvardaki bir başka tuğla
Hepsi hepsi, yalnızca duvardaki bir başka tuğlasın sen

”Yanlış tekrar dene!”
”Eğer yemeğini bitirmezsen sana puding yok.
nasıl olur da yemeğini bitirmeden puding istersin?”

9. Şengül YILMAZ – Les passants

ZAZ yaptığı müziklerle şüphesiz kulağımızın pasını temizleyen ve bizlere Fransızcayı sevdiren bir sanatçı. Karakteristik sesiyle ortaya koyduğu müziklerin her biri birbirinden güzel. Çizim yaparken dinlemek için çok iyi bir tercih olabilir.

10. Emine KOÇ – Konuşamıyorum

İlhan İrem bu melankolik şarkısında bizleri başka dünyalara götürüyor. Çizim yaparken sabahlanan gecelerde derdimize derman olabilir.

Çizim Yaparken Dinlenebilen Şarkılar - müzik ve mimarlık

11. Ahmet BİNİCİ – Sensiz Olmuyor

Ahmet kardeşimiz üniversite yıllarından tanıdığım bir dostum. Stresini bu parçayla attığını belirtti. Ne diyelim bu kadar insanın bir bildiği olmalı :)

12. Zeynep Esila DEMİREL – Kuzu Kuzu

Megastarımız Tarkan’ın bu şarkısı hiç bir zaman eskimeyecek sanırım. 2001 yılında çıkmasına rağmen 2011 yılında Estonya’da bir gece kulübünde parçanın remixinin çalındığına rastlamıştım. Klip Tarkan’ın orjinal dansı ve sepya tonuyla zihinlerimize kazındı.

13. Seda Nur DEMİR – Cold Little Heart

Şarkıyla alakalı Ekşi sözlük yazarları ne demiş bakalım5:

Asla bu zamanlardanmış gibi değil. bambaşka bir şarkı. uzun zamandır bana bu kadar farklı, etkileyici gelen bir şey dinlememiştim. 10 dakikalık bir şarkı, ilk beş dakikasıyla son beş dakikası birbirinden oldukça farklı. iyi bir şeyler dinlemek isteyen herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

14. Betül Rüveyda AY AK – Trio

Azerbaycan asıllı beğenilen sanatçı Mark Eliyahu’nun kabak kemanesiyle gerçekleştirdiği canlı performanslardan biri olan bu videoda çizim yaparken kendinizi her an müziğin tınısına kaptırıp ustalık eserinizi çizebilirsiniz :).

15. Ayşe Rana KÖSE – Killing Me Softly With Her Song

Projeye başlarken değil de hani bitmeye yakın heyecanı kalmaz insanın nasıl biteceğini düşünürken hayallere dalar ya, ha işte öyle, gecenin 3’ünden sonra dinlemelik bir parça :)

16. Ebru SERT – Kapındaki Nar Midur?

Projenin avan – kesin proje aşaması bitmiştir, sıra plantasyona gelmiştir. Saate bakılır henüz daha sabaha çok vardır ancak duygu modu gecenin ilerleyen saatlerinden ve yorgunluktan dolayı biraz hüzünlü taraflara kaymıştır.

17. Mehmet ÇİLSALAR – Lovely – AZER BULBUL & Billie Eilish & Khalid

Proje tesliminden önceki son saatlerdir. Gece sabahlanılmıştır, aşırı yorgunluk ve projeyi yetiştirememenin verdiği stresle kafa iyice yenilmiştir. Gece boyunca her tarz dinlenilmiştir, ancak Azer Bülbül ve Billie Eilish’i bir arada dinleyip geceyi taçlandırmak gerekir.

18. Sıdıka VAZGEÇEN – Zolf

Mohsen Namjo dünyaca ünlü İranlı müzisyenlerden biridir. Yaptığı müziklerle insanları büyülemektedir. Bu videoda ünlü hollanda orkestrası ile birlikte gerçekleştirdiği çalışma yer almaktadır.

19. Gülçin UZUN – Hold On

20. Sümeyye SOYLU – Ervah-ı Ezelde

21. Fatmanur AKDOĞAN – Dayan Yüreğim

Projeye her nekadar heves ve heyecanla başlasak da bazen bazı noktalarda tıkanıyoruz ilham gelmesini bekliyoruz dayan diyoruz, bu da geçecek tam o esnada yıldız abladan bi parça geliyor akıllara dayan yüreğim (Fatmanur Doğan).

22. Simge ÖZTÜRK – La Mer

23. Hüsna Başak ÇAYIROĞLU – No Wind Resistance!

24. Fadime İBİŞ – In Hell I’ll Be In Good Company

25. Özge İNAL – Forever Young

Proje yapmak için sabahlarken belli bir saatten sonra aklınıza bazı filmler, diziler, anılar gelir de “ne güzel diziydi” ne güzel bir gündü” dersiniz ve onu düşünerek yoğun duygularla projeye devam edersiniz ya, tam olarak o anın şarkısı bu bence. Çok da ruh dinlendiren bir versiyonu buradaki (Özge İnal)

26. Betül SÜELTÜRK – Again

27. Songül TOSUN – Çoğu Gitti Azı Kaldı

28. Abdurrahman AY – Sezen Aksu Klasikleri

29. Çağrı ACAR – Nereden Bileceksiniz

30. Elif SUBAŞI – 90 Karışık

31. Gizem ÖZŞEN – Amor Mio

32. Gizem SELEK – Denize Doğru

33. Sinem Can ÇOLAK – Papaoutai

Projeyi yaparken artık odaklanmam gereken bir kısım kalmadığında, örneğin Lumion üzerinden materyal eklediğim, bitkilendirme yaptığım sırada tüm projenin yükünü bu şarkı ile atabiliyorum (Sinem Can Çolak).

34. Aylin OĞUZ – No time to die

35. Yahya Baran ORUÇ – Acoustic Rock Ballads

36. Büşra AKDAĞ – Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile

Proje çizerken genellikle sabahlarız veya minimum uykuyla projelerimize devam ederiz ta ki bittiğine emin olana kadar. Bu şarkı ne kadar uykum gelirse gelsin bende devam etme isteği oluşturuyor. Aklımda sadece proje oluyor ve uykum tamamen yok oluyor. Ne demiş Manga haykıracak nefesim kalmasa bile ellerim uzanır olduğun yere, gözlerim görmese ben bulurum yine , kalbim durmuşsa inan çarpar seninle. Tam da projeme olan duygularımı ve bitirme isteğimi anlatıyor. Efsanevi bir his uyandırıp daha bir aşkla tutkuyla projeme sarılmamı sağlıyor (Büşra Akdağ).

37. Feyza KİRAZ – You Sang Me

https://youtu.be/TmTQ-iUrxGQ

Eveet… Biz çizim yaparken bunları dinliyoruz, peki ya siz? Dinlediğiniz şarkıları okuyuculara önermek için lütfen şarkınızın linkini aşağıya bırakabilirsiniz.

Yukarıdaki listedeki şarkıların tamamına youtube listesi olarak ulaşmak için buraya tıklayınız.

Kaynak:

  1. https://tr.wikipedia.org/wiki/4_Non_Blondes
  2. https://tr.wikipedia.org/wiki/Yevgeni_Grinko
  3. https://eksisozluk.com/evgeny-grinko–2729855?p=24
  4. https://eksisozluk.com/lou-doillon–1072890
  5. https://eksisozluk.com/cold-little-heart–5169519

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap