1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Zigong Su Kıyısı Peyzaj Tasarımı

Zigong Su Kıyısı Peyzaj Tasarımı

zigong su kıyısı peyzaj tasarımı - marta schwartz
Reklam Sponsoru

Ünlü Peyzaj Mimarı Marta Schwartz dünyanın pek çok bölgesine yaptığı tasarımlarla onlarca ödül almıştır. Son projelerinden birini ise Sichuan (Çin) bölgesinde gerçekleştirmiştir.

Proje Fuxi denilen bir nehir etrafında gerçekleştirilmektedir. Nehir kıyısına inşa edilen dev konutlar ve yapılan yol aksı nedeniyle bağlantısı kesilen kent merkezine, su kıyısı peyzaj tasarımı ile tekrar bağlantı sağlayıp nehiri şehire tekrar kazandırarak kıyı alanını canlandırmak hedeflenmiştir.

Proje konsepti, sadece fuxi Nehri’nin kıvrımlı doğasından ve karmaşık kalıplarından değil aynı zamanda Çin’i manevi sembolü ve bu bölgenin en önemli olaylarından biri olan Ejderha Teknesi Yarışlarının (Dragon Boat Race) da sembolü olan ejderhadan ilham alıyor. Bu, alanın topografyası ile ilişkilendirilen, sitenin içinden akan ve benzersiz anlar, mekanlar ve unsurlar sağlayan peyzaj koridorlarının dinamik doğasını yaratan, şenliklere, mahalleye ve kültürel mirasını kucaklayan bir siteye cevap vermek için işlevleri ve alanları birleştiren akıcı bir peyzaj konseptine dönüştürülmüştür.

Reklam Sponsoru

Su kenarında oluşturulan kamusal alan, ani sel felaketleri düşünülerek zaman zaman yükseltilmiş teraslar içermektedir ve alt seviye sel meydana geldiğinde insanların üst seviyelere erişimine imkan vermektedir. Su kenarındaki korkulukları oluşturan ahşap korkuluklar, ziyaretçilerin su ile etkileşim kurmalarına izin verir. Daha dar yollar, insanların şenliklerle toplanıp etkileşime girebileceği veya özel toplantılar için daha küçük odalarla sözleşme yapabileceği cep parklarına ve plazalara kadar genişler. Gezinti yolunun en üst seviyesi, yolun sahil kavşağında sona erdiği varış noktalarını duyurur; tüm seviyeler kolay erişim için bir dizi adım ve rampayla bağlantılıdır.

Kıyı parkının bitişiğindeki konutlar, muson yağmurları nedeniyle sık sık görülen sel kaygılarını gidermek için su akışını emen, süzen ve zayıflatan bir sünger parkı içermektedir. Yağmur suyunun geri dönüşümünden elde edilen bu su, proje alanı boyunca şelaleleri besler ve yolculuk boyunca ortaya çıkan şaşırtıcı mekanlar yaratmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap