1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Ankara’nın Central Park’ı: Dikmen Vadisi

Ankara’nın Central Park’ı: Dikmen Vadisi

featured
Reklam Sponsoru

Ankara’ya vize almaya gitmişken Dikmen Vadisi’ni ziyaret edip araştırma yapmak istedim.. Park içerisinde tanıştığım güvenlik görevlisiyle uzun uzun sohbet ettik. Park içerisinde 38 güvenlik bulunduğunu ve parkın güvenliğinin ANFA güvenlik şirketi tarafından sağlandığını belirtti.

Parkın içerisindeki Peyzaj ofisine girdiğimde bakımını üstlenen peyzaj mimarları tarafından hoşgörüyle karşılandım ve park hakkında biraz bilgi edindim. Parkın bulunduğu alan tamamıyla gece kondu sahasıymış, ortasından geçen su zamanla bataklık haline dönüşmüş ve Ankara’nın merkezindeki bu yer Ankara’nın yüzünü kızartıyormuş. Daha sonra gecekonduların hepsi yıkılmış ve bu güzel park inşa edilmiş. Gece kondu sahipleri bir dernek kurarak direnişe geçmişler ve yıkımlar durdurulmuş. Daha sonra bakanlık kararıyla tekrar izin alınmış ve alttaki resimlerde de göreceğiniz üzere yıkımlar devam etmektedir…

Ayrıca Park içerisinde fotoğrafını çekmediğim büyük birde Lunapark yapılmaktadır. Bu yaz devreye girecek park vadinin eksiğini tamamlamaktadır.

Reklam Sponsoru

Dikmen Vadisinin Olağanüstü Peyzajı

Parkı değerlendirirken öncelikle dikkat edilmesi gereken “Kış Mevsiminde” böyle güzel bir yapıya sahip olduğudur. Bunu başarmalarındaki temel sebep herdem yeşil ağaçların çokluğudur. İyi bir tasarımcı herdem yeşil ağaçları çok kullanarak bahçenin kışın ilgisiz olmasını, dolayısıyla bizlere küsmesini engellemelidir.

Burası 1. Etap; 1994 yılında başlanıp 2000 yılında sona ermiş..

Dikmen Vadisi Girişi

Ankara’nın dev binalarının arasında bulunan dikmen vadisine gidip tamamını gezecekseniz tavsiyem en az 4-5 saatinizi  burada geçireceğinizi planlayarak ona göre hazırlık yapmanız.

Mavi görüntüsüyle salınan Cedrus atlantica(Atlas Sediri)’ların önüne kurulan kırmızı geçiş sitemleri ve altında suyun çarptırılmasıyla oluşan müthiş ses insanları rahatlatmak için ideal bir mekân oluşturmuş

Su yüzeyleri ve yüzlerce fıskiye sistemi vadi içerisinde görsel bir şölen etkisi yaratıyor.

Duvar dipleri küçük taş parçacıklarıyla kaplanmış üzerlerinde ise sarmaşıklar kullanılmış. Sarmaşıklar duvarı kapladıktan sonra o bölgeler kesilerek güzel bir görüntü elde ediliyor.

Yol boyunca aynı tür geniş yapraklıların kullanılması bir koridor görünümü oluşturmuş ve kış kullanımı için de ideal bir yapıya dönüşmüş..

Farklı istekleri olan bitkiler aynı ortamda kullanılmasına rağmen iyi bir bakım sayesinde çok uyumlu bir yaşam ortamı oluşturabiliyorlar..

Park, kış olmasına rağmen, bitkilerle adeta renk cümbüşü haline getirilmiş, sonbahardaki halini düşünemiyorum..

Parkın büyüklüğü dolayısıyla küçük bir de Camii eklenmiş park içerisine

2.etaptan sonra bitkilerin yaşları küçüldüğü için bıraktığı etki azalıyor.

Ancak bitkiler özenle korunmuş, her bitkiye değer verilmiş..

Köprü altında dikey bahçe kullanılarak binlerce saksı sistemi oluşturulmuş, içlerine sarmaşıklar ekilmiş, sarmaşıklar yeterince büyüdükten sonra bitkilerden oluşmuş büyük bir kale duvarı gibi görünecektir..

Park içerisinde ailevi oturma mekânları tasarlanmış ve mobilyaları özenle seçilmiş..

Ayrıca vadi içerisinde çocuklar için küçük penaltı alanları ve tırmanma duvarları konulmuş.

Sona yaklaştıkca havanın kararmasından mı yoksa oraların ilgiye ihtiyacı olmasından mı dersiniz koyuluk hakim oluyor.

4. ve 5. etaba başlanan alan.

Park içerisinde bir de dev şelale var, kış olduğu için gittiğimde akmıyordu sanırım.

Sabah 11’de girdiğim Dikmen Vadisi’nden ancak akşam 6’da çıkmayı başarabiliyorum. Çok yorgun olduğum kaçınılmaz ancak Dikmen Vadisi’ni bir dahaki ziyaretime kadar çok özleyeceğim de bir gerçek..

İşte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının bu yazıya rastladıktan sonra sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar:

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap