Sponsor

Atatürk Çiçeği İsmi Nereden Gelir Ve Nasıl Yetiştirilir

0

Yaşadığımız her şeyde Atatürk var..

Hayatımızın her alanında…

Ve özgürlüğümüzün en can damarı Atatürk…

Atatürk sadece çok iyi bir asker, bir başöğretmen, bir devrimci değildir..

Dünya tarihinde “kültür antropoloğu” sıfatı verilebilen tek lider Mustafa Kemal’dir.

Hayata dair her ne varsa hepsine birden sahip ve dahi olabilen dünyadaki tek lider Atatürk’tür.

Atatürk’ün doğaya olan sevgisini iyi bilen yabancı bir profesörün teklifi sonucu adı konan bir çiçek vardır; “Atatürk Çiçeği”

Atatürk Çiçeği adını nereden almış?

1933 yılında Wenderbit Üniversitesi Profesörlerinden Kirk Landin uzun uğraşları sonucunda yetiştirdiği kımızı yapraklı bitkiye isim ararken, Atatürk ile tanışmış olan bir başka Profesör Atatürk’ün doğaya olan ilgisine ve bilgisine hayranlığından dolayı bu bitkiye “Atatürk Çiçeği” isminin verilmesini teklif etmiştir. Gerekli yerlere yapılan önerilerden sonra çiçeğin ismi Atatürk Çiçeği olarak kabul edilmiştir. Dünyada birçok ülkede özellikle yılbaşlarında ve özel günlerde insanların hediye olarak aldığı sıkça tercih edilen bir bitkidir.

Atatürk Çiçeği Latince Adı (Euphorbia Pulcherrima)

İngilizce adı: Poinsettia

Ana Vatanı: Meksika ve Orta Amerika

Bu çiçek 19 yy. Meksika’dan ABD’ye götürülmüştür.

Adı, Türkiye’de yetiştirilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk’ten gelir. Ancak çiçeğe ismi Atatürk vermemiştir. Yetiştirilmesi sırasında görev alan bitki bilimcilerden gelen öneri üzerine bu isim takılmıştır. Bu çiçeğin dışında dünyada devlet adamı ismi taşıyan herhangi bir bitki yoktur. Atatürk Çiçeği’ nin çeşitleri yoktur ama rengi koyu kırmızıdan pembeye doğru değişebilen çeşitleri vardır

Olayla ilgili Gazete haberi:

—Gazete haberi şu “Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden Doktor Kirk Landın laboratuvarlarında muhtelif ameliyeler neticesinde kırmızı renkte yeni bir çiçek elde edilmiştir Profesör bu yeni çiçeğe isim ararken yanında duran ama Tarsus Kolejinde Atatürk’le tanışmış ondaki tabiat bilgi ve ilgisine hayran olan bir diğer profesör bu çiçeğe ATATÜRK isminin verilmesini önermiştir. Ve bu öneri dünya nebatat dairesine iletilmiş ve Atatürk’ün yaptığı çalışmaların anlatıldığı toplantıda oy birliğiyle kabul edilmiştir.”

—Yani dünyadaki her ülkede bu çiçek Gazi ATATÜRK adıyla üretiliyor ve satılıyor.

Başka bir lider yok.

—Dünya tarihi bir sıfatı sadece Mustafa Kemal’e vermiştir.

Başka dünyada hiçbir liderin alamadığı bir sıfattır bu.

Mustafa Kemal her şeydir.

TÜRK ULUSU’nu yeniden inşa etmiştir.

Ve insanlık adına çalışmış büyük bir liderdir…

Atatürk asrın lideridir.

—Kaynak: Araştırmacı Yazar Prof. Dr. İlknur Güntürkün Kalıpçı

Atatürk Çiçeğinin Bakımı

Atatürk çiçeğinin çiçek açma dönemi

Kış aylarında Atatürk çiçeğinin kırmızı taç yaprakları arasında küçük sarı çiçekler belirmeye başlar. Bu çiçekler güzel görünmesine karşın kokusuzdur. Bitkinin sarı çiçekler açtığı dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sulamadır. Bu dönemde bitkiyi fazla sulamamalısınız. İlkbaharın gelmesi ile birlikte canlılığını kaybeden bitki sadece yeşil bir sap olarak kalır. Kırmızı çiçek açması için gübrelemek gereklidir. Haftada bir gübre yapıldıktan sonra Eylül aylarına doğru bitki karanlık bir odaya alınır ve bu işlemlerden sonra Aralık ayı civarında kırmızı çiçek açmaya başlar.

Atatürk çiçeği için doğru sulama

Kış aylarında bitkiyi sularken dikkat etmeniz gereken iki nokta bulunuyor. Birincisi bitkiye çok fazla su vermemelisiniz. Haftada bir yeterli olacaktır. Fazlası bitkide mantar oluşumuna yol açar ve yapraklarını hızla kaybetmesine neden olur. İkinci bir nokta ise verilen suyun oda sıcaklığında olmasıdır. Su soğuk ya da sıcak olursa bitki günden güne zayıflayacaktır.

Bahar aylarında ise verdiğiniz su miktarını arttırmalısınız, çünkü bitki bu dönemde daha fazla suya ihtiyaç duyacaktır. Bitkiye ilkbahar aylarında haftada iki kez su vermeniz yeterli olacaktır. Arada bir toprağı kontrol ederek suya ihtiyacı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İlkbahar aylarında bitkiye su verdikten sonra saksı tabağında su kalıyorsa bu suyu dökmeniz gerekiyor. Aksi halde bitki yine mantarlanabilir. Yaz aylarında ise 1-2 günde bir bitki toprağı kontrol edilmeli ve toprak kuru ise su verilmelidir.

Atatürk Çiçeği

Atatürk Çiçeği için uygun toprak koşulları

Atatürk çiçeği için özel bir toprak karışımına ihtiyaç yoktur. Ev bitkileri için hazırlanmış standart humuslu toprak işinizi görecektir. Bu toprakta bitkinin ihtiyacı olan bütün mineral mevcuttur ve toprak geçirgendir. Yılda bir defa bitkinin saksısını değiştirmelisiniz. Bu işlem sırasında bitkiyi daha büyük bir saksıya koymanız bitki açısından faydalı olacaktır.

Atatürk çiçeğinin bakımında dikkat edilmesi gerekenler

1- Atatürk çiçeğinin toprağı yukarıda verilen dönemlerde, dönem koşullarına göre kontrol edilmelidir. Aşırı ya da eksik sulama yapılmamalıdır.

2- Kış aylarında bitki besine çok ihtiyaç duymayacaktır. Bu yüzden kış aylarında bitkinin toprağına çok sık gübreleme yapmamalısınız.

3- Atatürk çiçeği güneşi seven bir çiçektir ve gün içerisinde sürekli güneşe ihtiyaç duyar. Ev içerisinde en ideal ortam pencere kenarlarıdır.

4- Bitkinin yaşı ilerledikten sonra çiçeklenmenin ardından Nisan ayı civarında bitki topraktan yukarıda 15-20 cm kalacak şekilde kesilmelidir.

5- Bitki çok sıcak ya da soğuk ortamlarda tutulmamalıdır.

6- Bitkinin kırmızı açması için Eylül ayından sonra karanlıkla beklemesi şarttır. Bunun için bitkiyi bir dolaba koyabilirsiniz ya da üzerine ışık geçirmeyen bir örtü örtebilirsiniz. Bitki günde en az 14 saat ışıksız kalmalıdır.

FavoriteLoadingFavorilere Ekle

Yeni yazılarımızın cihazınıza anlık bildirim olarak gelmesini ister misiniz? Bildirimlere Abone olun.

Cevap Ver

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz.