1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Atlanta Botanik Bahçesinden Muhteşem Bitki Heykeli Örnekleri

Atlanta Botanik Bahçesinden Muhteşem Bitki Heykeli Örnekleri

featured
Reklam Sponsoru

Günümüzün en popüler ve dikkat çeken peyzaj unsurlarından biri ”Yaşayan Heykel”dir. Peki nedir Yaşayan Heykel ve nasıl yapılır? Bu heykeller, galvaniz boru iskeleti üzerindeki galvaniz tel ile örgüler yapılarak bitkinin yetiştirme ortamının oluşturulmasıyla yapılır. Heykeller üzerinde kullanılan bitki çeşidi, heykelin yerleştirileceği ortamın coğrafyasına göre seçilir.

Peyzaj ve sanatın birleşimiyle oluşturulan bu dala “mosaiculture” denilmektedir. Mozaikültür; ”bir motif veya fotoğraftan, özenle seçilmiş ve budanmış canlı bitkiler kullanılarak heykel oluşturma sanatı” olarak tanımlanmaktadır.

Yaşayan heykeller dünyanın bir çok botanik bahçesinde sergilenmektedir. Bu kapsamda en çok ilgi gören bahçelerden biri de Atlanta Botanik Bahçesidir.

Reklam Sponsoru

Atlanta Botanik Bahçesi Bitki Heykelleri

Atlanta Botanik Bahçesi, 1976 yılında kurulmuştur. Şehrin en ünlü alanlarından biridir. 30 dönümlük araziye sahip olan bahçede, nadir çiçek türlerinin bulunduğu gündüz ayrı, gece ayrı keyifli gezi yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır.

Bu bahçenin en önemli ve dikkat çekici ögesi ise içinde bulunan dev Yaşayan Heykel Sergisidir. Ziyaretçilerin ilgi odağı olan bu sergide her yıl yaklaşık 200.000 adet bitki sergilenmektedir.

Ziyaretçilerin ilgi odağı olan bu dev heykellere birlikte göz atalım:

Yaşayan heykeller tüm dünyada popülerliğini koruduğu gibi son yıllarda ülkemizde de popülerlik kazanmaya başlamıştır. Yurt dışından getirmek yerine kendi heykellerimizi üretebilmek için bazı çalışmalar yapılmaktadır.

Faydalanılan Kaynaklar:

1- https://en.wikipedia.org/wiki/Atlanta_Botanical_Garden

2- https://www.enuygun.com/ucak-bileti/atlanta-da-gezilecek-yerler/botanik-bahcesi/

3- https://www.agoda.com/tr-tr/hotels-near-atlanta-botanical-garden-inc/attractions/atlanta-ga-us.html?cid=1844104

4- https://www.farklibirbakis.com/olay/atlanta-botanik-bahcesi/

5- http://apelasyon.com/Yazi/839-yasayan-ve-yasatan-bitkisel-heykeller

Yorum Yap

Yorum Yap