1. Ana Sayfa
  2. Bitki Seçimi
  3. Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran 10 Bitki

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran 10 Bitki

featured
Reklam Sponsoru

Şüphesiz ki çevremizde çeşitli hayvan ve bitkileri görmek hepimizi mutlu eder. Peki evimizde veya bahçemizde bir fincan kahve içerken karşımızda bir sürüngen veya böcek görmek hoşumuza gider mi?

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran, Böceklerin Sevmediği Bitkiler

Cevabın hayır olduğunu duyar gibiyim. O zaman bunları yaşam alanlarımızdan nasıl mı uzaklaştıracağız? Çeşitli kimyasallar ile bunları uzaklaştırmak mümkündür ancak böcekleri öldürme konusunda hassasiyete sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu kimyasalların insan sağlığına da zarar verme ihtimali vardır. Peki doğal yollar ile bahçe zararlılarını nasıl engelleriz?

Çevremizde Hoşumuza Gitmeyen Zararlılar Hangileridir?

Reklam Sponsoru

Akrep, yılan, karıca, sivrisinek, sebze böcekleri, güve, bit, salyangoz vs. hepsine evet dediğinizi duyar gibiyim. Bu zararlılardan kurtulmak aslında oldukça basittir. Bahçemizde ve/veya evimizde haşere düşmanı bitkileri kullanarak bahçe zararlılarından kolayca kurtulabiliriz.

Örümcek Düşmanı At Kestanesi Ağacı (Aesculus Hippocastanum)

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran 10 Bitki At Kestanesi (Aesculus Hippocastanum)
At Kestanesi (Aesculus Hippocastanum)

Bahçenizde çok fazla örümcek mi görüyorsunuz? Örümcek ağları sizleri rahatsız mı ediyor? O zaman bahçenize at kestanesi ağacı dikmenizi öneririm. At kestanesi hem bahçenize değişik bir hava katacaktır hem de sizleri örümceklerden uzak tutacaktır. Bunun sebebi ise örümceklerin bundan korktuğu veya kokusundan rahatsız olduğu değildir. Örümcekler konaklayıcı bitkidir ve atkestanelerinden ne beslenir ne de konaklayabilir. Buda örümceklerin o alandan uzaklaşmasına sebep olur. At Kestanesi (Aesculus Hippocastanum) Ağacı Özellikleri yazımıza tıklayarak ağaç hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Akrep Düşmanı Sedir Ağacı (Cedrus)

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran 10 Bitki Sedir Ağacı (Cedrus)
Sedir Ağacı (Cedrus)

Eğer bahçenizde bahçe zararlılarından akrep var ise ve kümes hayvanları da besleme durumunuz yoksa o zaman en etkili yöntem sedir ağaçları ile bahçenizi sınırlamanız olacaktır. Çünkü akrepler sedir ağacının kokusundan rahatsız olurlar ve o alanda yaşayamazlar.

Sivrisinek Düşmanı Sümbül Çiçeği

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran 10 Bitki Sümbül Çiçeği
Sümbül Çiçeği

Eğer sivrisinekler sizleri rahatsız ediyorsa bahçenizde veya balkonunuzda sümbül bulundurun. Hem estetik görüntüsü hoşunuza gidecektir hem de güzel havanın keyfini çıkartırken sizi rahatsız eden bir sivrisinek olmayacaktır.

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran Kadife Çiçeği

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran 10 Bitki Kadife Çiçeği tagates
Kadife Çiçeği

Bitkilerinizde çok fazla yaprak bitki zararlıları ile karşılaşıyorsanız o zaman rengarenk çiçekleriniz arasına kadife çiçeği dikmeyi unutmayın. Bu sayede hem daha güzel görüntünüz olacak hem de diğer bitkilerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaksınız.

Böcekler Lavanta Çiçeğinin Misk Kokusundan Anlamaz

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran 10 Bitki Lavanta Çiçeği
Lavanta Çiçeği

Hem güzel koksun hem sudan tasarruf etsin hem güveden, hem sineklerden, hem sivrilerden hem de pirelerden korunmak istiyorsanız o zaman çevre dostu lavanta ekmenin tam zamanı. Bizlere hoş gelen kokusu sivrisinek, karasinek, güve ve pirelerin hoşuna gitmez ve onları sizlerden uzaklaştırır. Ayrıca bahçenizde bal arılarının uçuşmasını görmenize de sebep olacaktır.

Yılan Düşmanı Nohut Bitkisi

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran 10 Bitki Nohut
Nohut

Bahçenizde yılan olmasından mı korkuyorsunuz, evinize sarımsak asmakta hoşunuza mı gitmiyor. O zaman en etkili yöntem nohut ekmek. Ama nohut güzel bir görüntü oluşmayacak ve estetik görünümden uzaklaştıracağını mı düşünüyorsunuz? O zaman bahçe dış sınırına nohut ekmelisiniz. Yılanlar nohutu sevmez sınırlarınızı nohut ile belirleseniz de yılanlar sizin sınırlarınıza gelmezler.

Sinek Savar Biberiye

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran 10 Bitki Biberiye
Biberiye

Hem evinizde hem de bahçenizde kesinlikle bulundurmanız gereken bir bitki. Nam-ı değer sinek savar. Karasinek, sivrisinek, sebze böceklerinin en büyük düşmanı aynı zamanda da koku ve tadı ile de mutfakların vazgeçilmezi olacaktır.

Karıncaları Evden Uzaklaştırmak İçin Nane

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran 10 Bitki Nane
Nane

Eğer karıncalar sizi rahatsız ediyor ise pencere önleri ve balkonunuzda besleğeceğiniz bir canlı nane fidesi sizin bu rahatsızlığınızı ortadan kaldıracaktır. Zira nanenin tek faydası karınca ya karşı değildir. Fare ve sivrisineklerde kokusundan rahatsız olacağı için onlara karşıda sizleri koruyacaktır.

Salyangoz Savar Sarımsakgiller (Allium)

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran 10 Bitki Sarımsakgiller (Allium)
Sarımsakgiller (Allium)

Eğer ikliminiz elverişli ise bahçenizde allium olması sümüklü böceklerden (Bahçe Salyangozu) ve yaprak bitlerinden arınmasını sağlayacaktır.

Sinek Düşmanı Fesleğen

Bahçe Zararlılarını Uzaklaştıran 10 Bitki Fesleğen
Fesleğen

Hem mutfağım da kullanayım, hem bakımı kolay olsun hem sinekleri uzaklaştırmasını istiyorsanız ozaman fesleğen tam aradığınız bitki olacaktır. Fesleğeni ofisinizde masanın üzerinde, evinizde pencerenizin önünde bulundurmanız sizleri sivrisinek ve karasineklerden oldukça uzaklaştıracaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Kayseri Şehir Hastanelerinde görevli Peyzaj Mimarı. Peyzaj Uygulama ve bitki-bakım konularında tecrübeli.

Yorum Yap