1. Ana Sayfa
 2. Gezi Rehberi
 3. Bahçeşehir Gölet Park: İstanbul’un İlk ve En Büyük Göleti

Bahçeşehir Gölet Park: İstanbul’un İlk ve En Büyük Göleti

featured
Reklam Sponsoru

Doğanın her tonuna şahit olacağınız, İstanbul’un yoğunluğunun içinde nefes alabileceğiniz huzur dolu bir köşe…

Yeni yazımda sizleri İstanbul’un merkezinden uzakta yer alan ancak yılın her günü bambaşka bir güzelliğe sahip olan Başakşehir Belediyesine bağlı Bahçeşehir bölgesinde yer alan Bahçeşehir Gölet Park’a götürmek istiyorum.

Özellikle kendimizi doğaya adadığımız ve sonbaharı karşıladığımız bu günlerde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Keyifli okumalar diliyorum.

Reklam Sponsoru

Bahçeşehir Gölet Park

Bahçeşehir Gölet Park özellikle Bahçeşehir, Ispartakule, Esenkent bölgelerinde yaşayıp şehrin merkezine uzak kalanlar için harika bir rekreasyon alanıdır. Ancak parkın ziyaretçileri sadece yakın bölgelerden oluşmuyor. Sizde sonbaharda doğanın yeşilden sarıya geçiş yapan bütün tonlarını görmek, rengarenk çiçeklerle ilkbaharı karşılamak isterseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz. Sadece bahar aylarında değil yaz aylarında da geç saatlere kadar park içinde kalabalıkla karşılaşabilir ve buranın tadını çıkarabilirsiniz. Herkesin kendine ait bir yer bulabileceğine inandığım Bahçeşehir Gölet Park’ın öncelikle mevcut özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

İstanbul’un ilk ve en büyük suni göleti olan Bahçeşehir Göleti 26.000 m2’lik bir alana sahiptir ve 300.000 m2’lik Bahçeşehir Park rekreasyon alanı içinde yer almaktadır. Aslında burayı eski ve yeni hali olarak iki aşamada değerlendirmek gerekiyor. Mevcut gölet ve rekreasyon alanlarına ek olarak 2015 yılındaki ihale ile 13.500 m2’lik alana hasılat paylaşımı ile rekreasyon projesi yapılması konusu gündeme gelmiştir. Yeşil alanların tahrip edilip alanın genişletilerek mağaza, restoran, kafeterya ve rekreasyon alanları yapılması kararı Bahçeşehir halkı tarafından itiraz edilen ve hukuki süreçte de yer alan bir konu olmuştur. Ancak Bahçeşehir Park Cadde Avm projesinin büyük bir kısmı tamamlanmış ve işletmelerin çoğu faaliyete geçmiştir.

Bahçeşehir Park herkese hitap eden ve her ziyaretçinin kendine ait alan bulabileceği bir yer. Temalı çocuk oyun alanları, kültür-fizik alanları, etkinlik sahnesi, geniş çim alan, çim tepesi, manzara seyir terası, kafeteryalar, restoranlar ve 3.5 kilometrelik yürüyüş parkuruna sahip. Bunlara ek olarak yeni proje olan Bahçeşehir Park Cadde Avm ile yürüyüş parkuru uzatılmış, macera parkı, çocuk oyun alanları, spor stüdyoları ve yeni işletmeler eklenmiştir. Hafta sonları ile özel günlerde yetersiz olan otopark alanı genişletilmiştir.

Özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği parkta, gemi temalı çocuk oyun alanı 810 m2’lik bir alana sahip. Kazaları önlemek amacıyla esnek kauçuk ile kaplanan çocuk oyun alanının yanı sıra 245 m2’lik kum havuzu da mevcut. Kum havuzu sanatsal heykeller ile renklendirilerek çocukların ilgisini çekiyor. 3 bölümden oluşan parkta çeşitli kaydıraklar, tırmanma ağı ve taşı, gemi oyun grubu, temalı tahterevalli yer alıyor. Aynı zamanda engelliler için salıncak bulunan bu alan takdir toplamayı başarıyor. Cadde Avm kısmında yer alan macera parkı ise 3.000 m2’lik bir alana kuruldu. Alanda yüksek ip parkuru, zipline, tırmanma duvarı, serbest atlayış, dev salıncak, survivor parkuru ve 3-8 yaş arası için ağ parkuru yer alıyor.

Bahçeşehir Gölet Park içerisinde bir de sahne mevcut. Etkinlikler çok sık gerçekleşmese de bazen ramazan aylarında konserlere ev sahipliği yapıyor. Diğer dönemlerde ise çeşitli grupların spor aktivitelerini gerçekleştirdiği yer olarak kullanılıyor.

Farklı açılardan manzaralara hakim olan ahşap manzara seyir terasları bulunuyor. Bahar aylarında çiçeklerle renklendirilen teraslar parkın en çok tercih edilen noktalarından biri. Ancak Bahçeşehir’in artan yapılaşmasına bağlı olarak manzaranın arka fonunda ne yazık ki yüksek binalar bize eşlik ediyor.

Bu görüntüden memnun kalmayanlar içinse parkta doğa ile iç içe kalınabilecek daha güzel alanlar mevcut.

Benim tercihim parkın ortasında yer alan küçük göletin yanında ağaçların altında kendi sandalyemi götürüp yanıma kadar gelen kazlar ve ördeklerle ruhumu dinlendirmekten yana oluyor.

Ağaçların altından biraz daha uzakta ancak göl kenarında oturmak istiyorsanız daha ferah bir alan olan, yaseminler ile kaplı kamelyaların olduğu bölümü tercih edebilirsiniz. Yaseminlerle sık karşılaşacağınız parkta, güzel koku eşliğinde dinlenebilirsiniz.

Gece ışıklandırmasının da yeterli olduğu park akşamları da güvenli bir ortam sunuyor. Işık geçidi, ağaç ışıklandırmaları ve süslemeleri ilgi çekiyor. Restoranların daha çok tercih edildiği bu saatlerde spor aktivitelerine ağırlık veren kalabalık gruplarla da karşılaşmak mümkün. Yaz aylarında küçük etkinlikler de düzenleniyor.

Alanda tuvalet, mescit, çeşme ve büfe mevcut ancak büfe bazı dönemlerde açık olmayabiliyor. Böyle durumlarda parkın arka kısmında yer alan yürüme mesafesindeki küçük alışveriş merkezinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bisiklet ve paten sürmek için ayrıca parkur bulunmuyor. Park içerisinde toprak yollar da bulunduğu için bisiklet ve paten sürmek zorlayıcı olabiliyor ancak yine de hem park içinde hem de Bahçeşehir Gölet AVM kısmında bisiklet ve paten sürmeniz için bir kısıtlama bulunmuyor.

Bahçeşehir Gölet Park ve Bahçeşehir Park Cadde AVM’de Neler Yapılır?

Parkın mevcut özelliklerinden bahsettikten sonra bu bilgilerle beraber parkta yapabileceğiniz etkinliklerden bahsetmek istiyorum. Kalabalık gruplar halinde gelseniz bile her yaş grubunun mutlu olabileceği bir yer burası.

 • Sabahın erken saatlerinde özellikle bahar aylarında matınızı alıp kendinize bir köşe seçip yoganızı ve meditasyonunuzu yapabilirsiniz. Ağaçların sessizliğiyle beraber kuş sesleri sizlere eşlik edecektir.
 • Mis gibi kokan yaseminlerle kaplı yürüyüş parkurunda ısınarak, kültür-fizik alanlarında spor yapabilirsiniz. Yürüyüş yolu boyunca çeşitli alanlarda karşılaşacağınız spor aletlerin de barfiks ekipmanı bile var. Göl içerisinde yaşayan hayvanların yanı sıra, bu yolda sizlere kediler ve köpeklerde eşlik edecektir. Eğer seviyorsanız özellikle pandemi döneminde yalnız kalan canlar için mama götürmeniz onları çok mutlu edecektir.
 • Sarı çiçekler ile süslenen küçük göletin etrafındaki yaseminlerle kaplı kamelyalarda keyifli zaman geçirebilirsiniz.
 • Küçük çim tepeleri üzerine oturup gölet manzarasını izleyebilirsiniz. Gece de açık havada gökyüzünün güzel göründüğü alanlardan biridir.
 • Flora ve fauna açısından çeşitliliğe sahip olduğundan fotoğraf çekmek için gelebilirsiniz. Kazlar ve ördeklerin iletişimlerini görmek, onları sevmek için bile tercih edilebilir.
 • Yaz aylarında akşam saatlerinde açılan küçük standlar arasında kısa bir alışveriş yapabilir ve bazen konserlere ev sahibi yapan sahnede keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Alanın hemen arkasında yer alan Bahçeşehir Kültür Merkezinde düzenli olarak tiyatro oyunları sahnelenmektedir. Oradaki etkinliklere katılıp gününüzü göletin rengarenk ışıklandırması eşliğinde Bahçeşehir Gölet Park’ta kısa bir yürüyüş yapıp sonlandırabilirsiniz.
 • Manzara seyir terasından ördek, kaz ve kuşları izleyebilirsiniz ancak doğanın içindeyken yapılaşmanın yoğunluğundan rahatsız olanlardansanız yukarıda bahsettiğim benim de en tercih ettiğim köşelerden biri olan söğüt altında, kaplumbağaları izleyerek ve yanınıza kadar gelen canlılarla vakit geçirerek ruhunuzu dinlendirmenizi tavsiye edebilirim. Size iyi gelecek farklı yerler de bulabilirsiniz
 • Bahçeşehir Park Cadde Avm olarak genişletilen kısımda banklar bulunsa da, gölete yakın olan yerlerde birkaç pergola haricinde çok fazla oturma elamanı bulunmuyor. Çim alanlarda oturmanız ya da kendi sandalyenizi getirmeniz gerekiyor. Göleti gören restoranlarda ve kafeteryalarda mevcut ancak kahvenizi alıp yüzlerce bitki çeşidinin olduğu parkta her köşeden geçmek sizlere çok daha iyi gelecektir.
 • Çocuklar için doğum günü kutlamasının ve partilerin yapılabileceği mekanlar da mevcut.
 • Park içerisinde mangal yapılmasına izin verilmiyor ama mangal yapabileceğiniz ve balık yiyebileceğiniz mekanlar mevcut. Mangal tercih etmiyorsanız yiyeceğinizi içeceğinizi getirip parkta piknik yapabilirsiniz.
 • Top oynayıp, ip atlayıp, çimenlere uzanabileceğiniz geniş ve düz çim alanlar mevcut. Buraların da tadını çıkarabilirsiniz.
 • Hafta içi öğlen saatlerinde fazla kalabalık olmadığı için eğer yakın bir lokasyonda oturuyorsanız kitap okumak ve çalışmak için de iyi bir alternatif olabilir.
 • Sonbaharın şahane renklerini kaçırmamak için bu ayları iyi değerlendirmelisiniz. Geçen seneye ait göletteki sonbahar fotoğraflarımı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Keyifli vakitler geçirmenizi diliyorum.

Faydalanılan Kaynaklar

 1. https://www.basaksehir.bel.tr/bahcesehir-golet
 2. http://www.basaksehirrehberi.com/icerik/16387-bahcesehir-parki-ve-cocuk-oyun-alani-yenilendi
 3. https://www.extremeistanbul.com/etkinlikler
 4. https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/yarginin-durduramadigi-proje-bahcesehir-golet-2476003/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi Mezunu Peyzaj Mimarı Işık Üniversitesi- Peyzaj mimarlığı yüksek lisans öğrencisi Fotoğrafçılık, sanat ve doğa ile ilgili Hayvansever

Yorum Yap