1. Ana Sayfa
 2. İyi Tasarım
 3. Şaşırtıcı Bisiklet Yolu Tasarımları

Şaşırtıcı Bisiklet Yolu Tasarımları

featured
Reklam Sponsoru

Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan çevre kirliliğine karşı bisiklet kullanımı dünyada yaygınlaşıyor. Sürdürülebilir kentsel ulaşım ağını sağlamakla beraber bisiklet yolu tasarımlarının geliştirilmesi, halkın bisiklet konusunda bilinçlendirilmesi ile insanları ülkemizde bisiklet kullanımına teşvik edebiliriz.

Doğadan ne kadar uzaklaşırsak o kadar mutsuz oluruz. Ulaşım için bisikleti tercih edersek, daha huzurlu , sağlıklı, doğaya saygılı bireyler olabiliriz.

Bisiklet yollarının yaygınlaştırılması konusunda meslek uzmanlarına ve yerel yönetimlere büyük sorumluluklar düşmektedir. İnsanlara sağlıklı bir yaşamla birlikte ekonomik, güvenli, doğa dostu bir ulaşım sunan bisiklet kullanımının yaygınlaşması için öncelikle kentlerde bisiklet yollarının bağlantısı ve güvenliği sağlanmalıdır.

Reklam Sponsoru

Başarılı bir bisiklet yolu tasarımı için yapılması gerekenler;

 • Erişilebilir ağ, güvenli bir güzergah, bağlantılı yollar
 • Yaya, bisikletli ve motorlu taşıtları düşünülerek tasarlanmış sürdürülebilir yol güzergahları
 • Güvenli ve planlanmış önemli noktalarda güzergah üzerinde birden fazla bisiklet park alanları
 • Mesleki uzmanlar ve yerel yönetimlerin ortak çalışmaları ve halkın bisiklet kullanımına teşvik edilmesi
 • Sadece gündüz değil, yeterli ışıklandırma yardımı ile geceleri de bisiklet sürmek için güvenli alanın sağlanması

Dünyadan 3 Şaşırtıcı Bisiklet Yolu Tasarımları

1. Su İle İlerlemek

BuroLandschap firması önderliğinde De Wijers bölgesinde su içinde bisiklet sürme heyecanı yaşatan bu eşsiz tasarım Time dergisi 2018 yılında  ‘’Dünyanın Görülmesi Gereken 100 Seyahat Noktası’’ listesine eklenmiş tek bisiklet parkurudur.

De Wijers, yaklaşık 700 hektarlık gölet ve kültürel-tarihi alan içeren eşsiz bir doğa koruma alanıdır. Limburg’un (Belçika) merkezinde yer almaktadır. Bokrijk bölgesi, kendi parkı, bir açık hava müzesi, bir arboretum (ağaç parkı), bir doğa rezervi ve bir gölet kompleksi ile 19. yüzyıldan kalma bir kaleyi içeriyor.

Bir diğer adı ile Limburg Bisiklet Yolu olan bu tasarımda köprüler ve tünellerle birbirine bağlanmış göllerin arasında, su seviyesine temas ederek keyifli bir bisiklet turu tamamlayabilirsiniz.

2.Bir Resim Boyunca Bisiklet Sürmek

Van Gogh-Roosegaarde bisiklet yolu ressam Van Gogh’un ünlü tablosu Yıldızlı Gece’den ilham alınmış. Bu tasarım adeta eseri yaşatıyor, hatta eserin içinde dolaşıyor gibi hissettirebilir. Daan Roosegaarde tarafından Van Gogh bisiklet rotasının 600 metrelik uzunluğundaki bölümü, binlerce ışıltılı taşla modern bir tasarıma dönüştürüldü.

Romantik tasarım, hayvan dostlarımızı da rahatsız etmeyecek şekilde planlanmış. Aydınlatma bisiklet yoluna entegre edilmiş harici bir sokak aydınlatmasına gerek duyulmamış. Burada kiminle bisiklet sürmek istiyorsanız ona aitsiniz diyecek kadar romantik değil mi sizce de?

3.Dünyanın En Uzun Asma Bisiklet Köprüsü

Xiamen Bicycle Skyway, Danimarkalı tasarım firması Dissing Weitling tarafından geliştirilen yaklaşık 8 km uzunluğa 16 metre yüksekliğe sahip dünyanın en uzun asılı bisiklet yolu unvanını almış bulunmaktadır.

Bisiklet yolu, bisikletliler için gerekli tüm donanım düşünülerek tasarlanmış. 11 spiral rampa bulunmakla beraber 355 bisiklet istasyonu, 253 park yeri bulunuyor. Ayrıca 30 bin adet aydınlatma elamanı kullanılarak 24 saat boyunca güvenli sürüş hedeflenmiş.

Yolu, bisiklet sürücülerinin yanında yayalar da kullanabiliyor. Bu nedenle güvenli trafiğin sağlanması için renklerle belirtilmiş yaya koridoru da yapılmış. Bisiklet yolu trafiğinin tıkanmasına karşı sensörler geliştirilmiş, yazılım tasarıma uygulanarak akıllı şehir ögeleri sunulmuştur.

Şimdilik şaşırtıcı bisiklet yolu tasarımları yazımızın sonuna geldik, bir başka yazıda görüşmek üzere! Hoşçakalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Doğa, sanat, felsefe ve gezegenlerle ilgili bir peyzaj mimarı.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. 1 sene önce

  Başlangıç için güzel bir yazı. Böyle güzellikler umarım ülkemizde de uygulanır.

 2. 1 sene önce

  Hayal değil gerçek olsun yakın çevremizde de inşallah. Bu kadar duyarlı olduğun için teşekkür ederim arkadaşım ♥️

  • 1 sene önce

   Umarım ülkemizde de en kısa zamanda böyle tasarımlar görürüz Fatmanur,çok teşekkür ederim desteğin için ! :)

 3. 1 sene önce

  Müthiş soft ve doğa ile bütünleşen projeler tebrik ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir