1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Bitmeyen Kilise: La Sagrada Familia

Bitmeyen Kilise: La Sagrada Familia

featured
Reklam Sponsoru

Hz. İsa, Hz. Meryem ve Hz. Yusuf’tan oluşan “Kutsal Aile” kavramını temsil eden La Sagrada Familia kilisesinin hikayesi, Josep Maria BocaBella’nın Vatikan gezisi sırasında gördüğü kiliselerden etkilenerek Barcelona’da da benzer bir kilise inşa etmek istemesiyle başlar. 1882 yılında mimar Francisco Paula del Villar önderliğinde yapımına başlanan kilisenin tasarımı, yaşanan birtakım anlaşmazlıklar nedeniyle Villar’ın istifa etmesi ve projeyi Antoni Gaudi’nin devralması ile değişir. 

Gaudi’nin Ustalık Eseri: La Sagrada Familia

Geleceğin mimarları doğayı taklit edecekler.” diyen Gaudi, gerek dış mekânda gerekse iç mekânda doğadan esinlenerek projede yer alan düz çizgileri ve açıları iptal ederek devinimin hâkim olduğu bir yapı tasarlar. Gaudi, iç mekânda seramik, mozaik ve çeşitli taşlar ile hareketlilik oluştururken; iç yapısını ayakta tutan kolonları, dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlayarak ormanda dolaşma hissi vermeyi amaçlar.

La Sagrada Familia’nın resmî sitesinde yer alan bu video,  Gaudi’nin ölmeden önce tamamlayabildiği bölümlerden biri olan apsisi göstermektedir (2) .   
La Sagrada Familia’nın resmî sitesinde yer alan bu video ise kilisenin nefinde yer alan ormanda dolaşma hissi veren sütunları göstermektedir (2) .   

La Sagrada Familia’nın Figürleri

Dış mekânda ise renkli çiçekler, meyveler, hayvanlar ve insan figürleri ile çeşitli betimlemelere yer verir. Tüm mimari bilgisini, yoğun dini inancıyla harmanlayarak figürler ve sembollerle kiliseye aktaran Gaudi, kiliseyi cennet ile yeryüzü arasında bir bağlantı olarak görür. Öyle ki, 43 yıl süren çalışması ile ilgili sorular sorulduğunda “İşverenim (Tanrı) aceleci değil.” cevabını verir. 

Reklam Sponsoru

La Sagrada Familia’nın Üç Cephesinin Sırrı

La Sagrada Familia, doğuda Hz. İsa’nın doğumunu sembolize eden Nativity (Doğuş); batıda Hz. İsa’nın çarmıha gerilişini simgeleyen Passion (Tutku) ve güneyde yapımına devam edilen, Tanrı’ya giden yolu temsil eden Glory (İhtişam) adlı üç cepheden oluşur. Büyük bir karınca yuvasını andıran ve şekli ile sahilde kayıp giden kumları anımsatan on sekiz çan kulesinin, on ikisi havarileri, dördü ise dört İncil’i simgeler. Bu kulelerden en uzunu (170,6 m) Hz. İsa’yı, bu kuleden biraz daha küçük olan kule ise Hz. Meryem’i simgeler. İnsan çalışmalarının Tanrı’nın çalışmalarını geçmemesi gerektiğine inanan Gaudi, kuleleri Montjuic Tepesi’nden (172 m) daha kısa olacak şekilde tasarlar. 

Gaudi’nin Trajik Ölümü

La Sagrada Familia, 1926 yılında, eserini tam olarak görebilmek için geri geri yürümeye başlayan Gaudi’nin, bir at arabasının altında kalarak trajik bir şekilde ölmesi ile yarım kalır.  

La Sagrada Familia’nın Yarım Kalışı

Gaudi’nin vefat etmesi, İspanya’da iç savaş çıkması, II. Dünya Savaşı’nın başlaması, Gaudi’nin çizimlerinin zarar görmesi ve Gaudi’nin ilmek ilmek işlediği tasarımı anlamanın güçlüğü ile çoğu kez kesintiye uğrayan proje, eleştirilere maruz kalır. George Orwell,  kiliseyi “Dünyanın en çirkin binalarından biri” olarak tanımlarken, Antoni Tapies bu tarihi projeden ‘’Mimari ve dini bir hata’’ olarak bahseder. Salvador Dali: “Projeyi sanatçısı olmadan devam ettirmeyi düşünmek bile ihanettir, bırakın kentin ortasında çürüyen bir diş gibi kalsın.” diyerek tepki gösterir. MoMa direktörü Daniel Giralt ise: “Gaudi ruhunu taklit etmek imkânsız.” diyerek Gaudi’nin çalışmasının korunması gerektiğini ifade eder. Projenin sürdürülmesini destekleyenler ise bir yapıya resim muamelesi yapılamayacağını belirtirken, mimar ölse de projenin ölmediğini söyleyen mimarlık okulu profesörleri  Gaudi’nin kendisinin de bu projeyi tamamlayamayacağını öngördüğünü ve projeye saygı göstermek için projenin tamamlanması gerektiğini savunur. 

La Sagrada Familia Tamamlanınca Nasıl Olacak?

Animasyonlu bilgisayar görüntülerinden oluşturulan bu video, kilisenin 2026 yılında nasıl olacağını
göstermektedir (3) .

La Sagrada Familia Ne Zaman Tamamlanacak?

Uzun ve sancılı bir çalışmanın ürünü olan La Sagrada Familia, bugün 138. yılında ve inşaatı halen devam etmektedir. 2019 yılında imar izni çıkan kilisenin, Antoni Gaudi’nin ölümünün 100.yıl dönümünde, 2026 yılında tamamlanacağı öngörülmektedir. 

Antoni Gaudi’nin “hayatını adadığı”, art nouveau tarzıyla dikkat çeken kilise, çeşitli disiplinlerinden oluşan ekip ile günümüz teknolojileri kullanılarak yürütülmektedir. Tarihte yapımı tamamlanmadan restore edilen tek yapı olarak karşımıza çıkan kilisede her gün 600 kişi çalışmaktadır. 

Gaudi’nin orijinal çizimlerinin yok olması üzerine tahminler üzerinden yürütülen projeyi destekleyenlerin yanı sıra yapının mimari üslup ve tasarım anlamında pek çok şey yitirdiğini ifade edenler de bulunmaktadır. Gaudi’nin kilisede taş kullanma isteğine karşılık tamamlama projesinde betonun kullanılması mimarın fikirlerine saygısızlık olarak yorumlanmaktadır. 

Pek çok soru işareti barındıran projenin, Gaudi’nin tasarladığı gibi olup olmadığı bilinmemekle birlikte tamamlanması büyük bir ilgiyle beklenmektedir. 

Yararlanılan Kaynaklar

  1. Url-1 https://www.instagram.com/basilicasagradafamilia/?hl=tr 
  2. Url-2 https://www.youtube.com/user/sagradafamiliacat
  3. Url-3 Animation shows completion of Antoni Gaudí’s Sagrada Família 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

peyzaj mimarı. okur, yazar, çizer ve izler.

Yorum Yap