1. Ana Sayfa
  2. Bitki Dünyası
  3. Cercis Siliquastrum – Erguvan Ağacı Özellikleri

Cercis Siliquastrum – Erguvan Ağacı Özellikleri

featured
Reklam Sponsoru

Yaygın adları: Erguvan, Deli boynuz, Zazalak, Selecek

Utançtan Gelen Rengin Hikayesi

Erguvan ağacının hikayesi mor renginden gelmektedir. Hıristiyan dininin efsanesine göre erguvan ağacının çok eskiden çiçeklerinin beyaz olduğu söylenmektedir. Zamanında Hz. İsa’ nın 13. havarisi Hz. İsa’ya ihanet etmiştir. Bu kişi büyük bir pişmanlık duyarak Erguvan ağacının dalından kendisini asmıştır. Bu utanç yüzünden erguvan ağacının çiçekleri kırmızıya dönmüştür.

Etimoloji

  • Cins adı : Cercis (Yunanca) mekik dokumak
  • Tür adı : siliquastrum (Latince) tohum zarfı

Erguvan Ağacı Özellikleri

Habitus (Genel Görünüm)

Erguvan Ne Demek?

Erguvanlar Fabacaea (baklagiller) familyasından yaprak döken çalı görünümlü ağaççıklardır. Anavatanı Güney Ayrupa ve Batı Asyadır. 2 alt türü bulunan doğal bir türdür. Erguvan ağacı başlangıçta yavaş büyüse de sonraları büyümeleri hızlanır. 10-12 m kadar boylanıp boyu kadar tepe tacı yapabilen geniş taçlı küçük bir ağaçtır. Yuvarlak ve dağınık bir tepe oluşturur.

Reklam Sponsoru

Erguvan Çiçeği ve Yaprak Özellikleri

Genç sürgünler ve yaprak sapları kırmızı esmerdir. Yaprakları 7-12 cm çapında yürek gibi ve tam kenarlıdır. Yaprak rengi üst kısımda mavi yeşil, altlarda açık yeşildir ve her iki yüzü de tüysüzdür. Uç tomurcuk pseudoterminaldir. Gövdesinde çiçek ve yaprak görülebilir. Bu olaya cauliflory 1 denir. Nisan-mayıs aylarında yapraklanmadan çiçek açarlar. Erguvan çiçekleri 3-8 çiçekli salkım şeklinde ve hermafrodittir. Morumsu pembe çiçekleriyle baharı müjdelerler ve muhteşem tablolar oluştururlar.

Erguvan hangi mevsim açar?

Erguvanlar Nisan sonu, Mayıs başı gibi baharın müjdecisi olarak açarlar. Bahar aylarında ilk çiçeklenen ağaçlardandır.

Cercis siliquastrum Tohum ve Meyve Özellikleri

Erguvan ağaçlarının çok sert kabuklu yassı mercimek büyüklüğünde tohumları vardır. Kabuk sertliğinden kaynaklanan çimlenme engeli vardır. Çiçeklenmeyi takiben beliren tohum zarfları da ilgi çekicidir. Odunu sert ve ağırdır. Meyveleri bakla biçiminde olup, tazeyken yeşil-kırmızı, olgunlaştıklarında kızıl-kahverengi renktedir.

Erguvan Ağacı Gövde, Sürgün ve Kök Özellikleri

Gövde rengi kahverengi ya da grimsidir. Gençken çatlaksız olan gövde ileri yaşlarda derin çatlaklıdır. Sığ köklüdürler.

Önemli bir özelliği de kökler yardımıyla havanın serbest azotunu bağlarlar. Bu azotu kendisi ve yakınındaki bitkiler de kullanır.

Cercis siliquastrum Ekolojik İstekleri

Her türlü toprakta yetişen kanaatkar bir türdür. Güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara karşı dayanıklıdır. Akdeniz bölgesi, Dış Anadolu ile Güney ve Orta Avrupa yayılışlıdır. Tüm ılıman sahil bölgelerimize uyum sağlayabilirlerse de Karadeniz kıyılarında korunaklı, siper yerlerde yetiştirilmeleri uygundur.

Erguvan Bakımı, Yetiştirilmesi ve Üretimi

Erguvan, güneşli, açık ve rüzgarlı yerleri sever. Toprakta seçici olmamakla beraber suyu iyi geçiren toprakta iyi gelişim gösterirler. Kış soğuklarına dayanıklıdırlar. Çok su isteyen bir bitki değildir, susuz bırakılmamalı dönem dönem sulanmalıdır.

Mantar hastalıklarına karşı hassasiyetinden dolayı budama riski vardır. Dalları, uygun budama aletleriyle yara açmayacak şekilde dümdüz kesilmelidir. Mantar hastalıklarına karşı kesik yerler sıvanmalıdır.

Erguvan Dikim Zamanı

Erguvan, tohum ve çelik ile üretilir. Eğer kök sürgünleri mevcutsa onları ayırarak yeni fidan elde edilebilir. Kabuğu çok sert olduğu için çimlenme engeli vardır. Sıcak suda bekletilerek bu sorun çözülür ve ilkbaharda dikimi yapılır. Çelik ile üretimi ise temmuz ayının sonunda gerçekleştirilmelidir.

Cercis Siliquastrum Varyete ve Kültürleri

  • Cercis Siliquastrum Linnaeus subsp. hebecarpa
  • Cercis Siliquastrum Linnaeus subsp. siliquastrum
  • Cercis Siliquastrum var.album

“Erguvana şiir söyleme, anlatamazsın. Kendisi şiir. Gör ve duy, kâfi.” 

A. Süheyl Ünver

Erguvanın Peyzajda Kullanım Alanları

Geniş çim yüzeylerde soliter veya gruplar halinde vurgu ağacı olarak değerlendirilir. Park ve bahçelerde, meydanlarda, yollarda alle ağacı olarak, otoparklarda, refüjlerde, sahil bantları gibi pek çok alanda kullanıma uygundur.

Peyzajda Kullanım Amacı

10m ye kadar taç yapabilen erguvan, iyi bir gölge ağacıdır. Park ve bahçelerde erguvan ile hem gösterişli hem de gölgeli mekanlar oluşturulmaktadır. Aynı zamanda rüzgar ve ses perdesi oluşturma amacıyla ,gösterişli çiçekleri sayesinde görsel perdeleme ve odak bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

Dipnotlar
  1. cauliflory (kavliflori) nedir? Çiçeklerin doğrudan ana gövdeden çıkması.[]
--------------------------------------------------------------------------
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Mezunu

Yorum Yap