1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Dekorasyonu
  3. En Güzel Bahçe Duvarı Modelleri: 2020 Bahçe Modası

En Güzel Bahçe Duvarı Modelleri: 2020 Bahçe Modası

featured
Reklam Sponsoru

Evlerimize bahçe dekorasyonu yaparken dikkat etmemiz gereken ilk bölüm şüphesiz bahçe duvarıdır. Bahçe duvarı modelleri yalnızca evimizin içindeki ziyaretçiler için değil, aynı zamanda dışarıdakiler için de evimizin görünen yüzüdür.

Dolayısıyla iyi bir duvar dekorasyonu yapmak, stil sahibi bahçeler için önemlidir. Bu yazımızda sizler için 2020 Bahçe Modasına uygun en güzel bahçe duvarı modellerini araştırdık.

Farklı Malzemelerden Bahçe Duvarı Modelleri

Bahçeniz için duvar tasarlarken dikkat etmeniz gereken öncelikle evinizin karakterine uygun renk ve formları kullanmaktır. Evinizin materyallerine dikkat etmeniz gerekir. Taş ve ahşap ya da çelik konstrüksiyon evlerin karakterleri birbirinden farklıdır ve bahçe duvarlarında kullanılması gereken materyaller değişebilir.

Reklam Sponsoru

Dikey Bahçe Modelleri

Eğer bahçenizde çok özel bir görüntü oluşturmak istiyorsanız ve bahçenize girdiğinizde huzur bulmak istiyorsanız duvarlarınızda dikey bahçe oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Dikey bahçeler suni materyallerin çirkin gri görüntülerini kapatır ve içerisinde bulunan insanlara doğanın içerisindeymiş hissi verirler. Görseldeki gibi bir dikey bahçe oluşturmanın maliyeti yüksek ve bakımı zor olabilir. Ancak dikey bahçe oluşturmanın bazıları ekonomik olan birçok yolu vardır. Boylu çit bitkileri kullanıp, onları dar aralıklarla dikerek ve duvar gibi düz şekilde budayarak dikey bahçe elde edebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için dikey bahçelerin yapımıyla ilgili hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Kiremit Bahçe Duvarı Modelleri

Bahçelerde kullanılabilecek en iyi alternatiflerden birisi de kırmızı görüntüsüyle yeşile çok yakışan kiremit duvarlardır. Bu duvarların önüne birçok uyumlu nesne konulabilir. Örneğin beyaz çiçekli bir kartopu çalısı, sarı bir çerçeve, yeşil renkli ingiliz çimi, ahşap oturma bankı ya da bazalt taşı ile yapılan iç desenler…

Ferforje Bahçe Duvarı Modelleri

Türk bahçelerinde mahremiyet duyguları nedeniyle genellikle evlerin bahçelerinde uzun ve arka tarafını göstermeyen duvarlar kullanıldığını biliyoruz. Ancak yine de evinizin konumuna ve bahçenin yerine göre bahçenizi göstermek isteyebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken ferforje bahçe çitleri kullanmak olabilir. Kısa ya da uzun bir duvar üzerine de konumlandırabileceğiniz ferforjeler ile çok şık görüntüler elde edebilirsiniz. Ferforje üretimi konusunda ülkemiz oldukça gelişmiş durumda. Son yıllarda lazer kesimleriyle ferforjelerde istenilen desenler modeller oluşturulabiliyor. Hoşunuza gidecek bir desen bulabileceğinize eminiz.

Ahşap Bahçe Duvarı Modelleri

Eğer hem uygun fiyatlı hem de fonksiyonel bir çözüm istiyorsanız, bahçenizde ahşap bahçe duvarı modelleri kullanabilirsiniz. Özellikle beyaz çitlerin bahçelere çok yakıştığını belirtmek lazım. Ahşap çit modellerinin fiyatları modellerine göre değişmektedir. Eğer yalnızca ahşap döşenmiş kalaslarla bir duvar oluşturursanız maliyetiniz düşer, bahçenizde rustik bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Dış mekan uygulamalarında ahşap kullanılırken dikkat edilmesi gereken kullanılan ahşabın koruma önlemleri alınmış (emprenye edilmiş), uzun ömürlü deck malzemeler kullanılmış olmasıdır.

Prekast Beton Duvar Modelleri – 2020 Bahçe Modası

Prekast malzeme son zamanlarda oldukça yaygınlaşan inovatif beton bir ürün ve özellikle peyzaj tasarımlarında çok değişik modellerde tasarımlar mevcut. Bahçelerinde hem betonun sağlamlığını hem de modern desenleri görmek isteyenler, bu ürünü tercih edebilirler. Bu malzeme 2020 Bahçe Modası ürünlerinden biridir.

Gabion Sepet Duvar Modeli – 2020 Bahçe Modası

Son zamanlarda modern yapılarda oldukça sık kullanılan modellerden birisi de bahçe duvarlarını demir kafes içerisine koyup içerisine doğal taşlarla şık bir görüntü sağlanan gabion sepet bahçe duvar modelleridir. Bu sepetler içerisinde dolomit ya da doğal taşlar kullanılabiliyor.

Doğal Taş Bahçe Duvarı Tasarımları

Peyzaj tasarımlarında kullanılabilecek en iyi sert zemin malzemesi şüphesiz taştır. Taşlar sadece doğal görüntüsüyle değil aynı zamanda dayanıklı oluşu ve şekillendirilebilir olmasıyla da doğal görüntü oluşturmak isteyenler için en uygun malzemedir. Diğer suni ürünler o senenin modasına göre beğenilecektir. Örneğin Gabion sepet modeli 10 sene sonra çok kullanımından dolayı sıradanlaşabilir ve insanların gözünde tüm çekiciliğini yitirebilir. Ancak doğal taş öyle değildir. Hiç bir zaman modası geçmez.

Dolayısıyla uzun yıllar dayanacak, sürdürülebilir yapılar tasarlamak istiyorsanız tercihiniz kesinlikle doğal taş kullanımı olmalı. 1000 yıllık yapıların bugüne ulaşmasının nedeni yapılarda taş kullanılmış olmasıdır. Taşın Bazalt, Andezit, Mermer gibi çok farklı renkleri olduğu için muhteşem bahçe duvarı kombinasyonları yapılabilir. Ayrıca bayburt taşı gibi volkan tüfünden oluşan malzemelere çok rahat şekil ve desen verilebilir. Doğal taş bahçe duvarı modelleri ağaçların arkasına yerleştirmek, görüntüyü daha da güzelleştirebilir.

Bambu Bahçe Duvarı/Çit: 2020 Bahçe Modası

Bahçe duvarı oluştururken kaygınız güvenlik değil estetik görünüş ise bambu duvar düşünebilirsiniz. Bambuların aralıksız yanyana getirilerek oluşturulduğu bu model özellikle Japon zen bahçeleri için çok uygundur. Belki bahçenin tamamında kullanmak doğru olmasa da örneğin sadece süs havuzunun arkasında fon görüntüsü oluşturması için kullanabilirsiniz.

PVC Çitler

Kullanılabilecek sınırlayıcı bahçe duvarı modellerinden biri de PVC çitlerdir. Çok farklı modellerde ve renklerde üretilebilen PVC çitler daha ekonomik ve şık olabilir. Ancak taş ürünler gibi sağlam olmayabilirler.

Çit Bitkileri Kullanımı

Bahçelerde duvar/sınırlayıcı olarak kullanılabilecek en iyi modellerden birisi de şüphesi çit yapan bitkilerdir. Sık dokuları, canlı yapıları ve yeşil görünümleriyle birçok malzemeden daha sağlam ve sürdürülebilir yapılardır. Çit bitkilerinin sınır belirleme, mekân oluşturma, kötü görüntüyü kapatma, mahremiyeti koruma, güvenliği sağlama, rüzgâr perdesi, yönlendirme, renk etkisi, gürültü ve tozu absorbe etme gibi birçok fonksiyonu bulunmaktadır.

Çit olarak kullanabileceğiniz birçok bitki bulunmaktadır. Bölgesine göre yaşam ortamları değişmesiyle birlikte Osmanlı’da da çokça kullanılan şimşir, mazı, servi gibi bitkiler çit bitkisi olarak kullanmaya çok uygundur. Buradan Bahçelerde Kullanabilecek En İyi Çit Bitkileri Nelerdir? adlı yazımızı okuyabilir ya da bitki kütüphanesi bölümümüzden bahçelerinize uygun bitki türlerini sorgulayabilirsiniz.

Çim Çit Panel: 2020 Bahçe Modası

Son zamanlarda özellikle hobi bahçelerinin yaygınlaşmasından sonra, bahçe duvarı modelleri olarak panel çit kullanımı artış gösterdi. Suni yeşil görüntüsü ve -diğerlerine göre- ekonomik malzemesiyle ülkemizde en çok sınırlayıcı/duvar modeli olarak kullanılan ürünlerin arasına girdi.

Bahçe Duvarı Kaplama Modelleri

Bahçe duvarlarında kullanılabilecek ekonomik çözümlerden birisi de duvarların içerisini beton gibi ucuz malzemelerden yapıp, dışını kaplama malzemeler ile kaplatmak olacaktır. Birçok farklı malzeme ve modelde kaplama/mantolama modeli bulunmaktadır. Farklı modelde kaplama modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kombin Duvar Modelleri: 2020 Bahçe Modası

Bahçelerde standart duvar modellerinden sıkıldıysanız yukarıda saydığımız malzemeleri farklı aralıklarla kullanarak kendi tarzınızı üretebilirsiniz. 2020 bahçe modası ürünlerinden olan kombin duvarlar Taş, PVC, bitkiler ve ahşabın birlikte kullanıldığı kombinasyonlarla çok farklı ve özgün tasarımlar oluşturulabilir.

Dekoratif Bahçe Duvarı Modelleri Örnekleri

Buraya kadar anlattığımız yazılarda bahçe duvarında farklı malzemelerinin nasıl kullanılabileceğinden bahsettik. Şimdi de güzel örnekleri sizlere sunalım:

Bu yazımızda sizlere bahçe duvarı modellerini anlatarak bahçenizde kullanabileceğiniz farklı materyalleri örneklendirmek istedik. Sonraki yazılarda bahçe duvarı süsleme, bahçe duvarı aydınlatma gibi konuları işlemek üzere, hoşçakalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap