1. Ana Sayfa
  2. EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  3. Evimizin Havasını Temizleyen 10 İç Mekan Bitkisi Önerisi

Evimizin Havasını Temizleyen 10 İç Mekan Bitkisi Önerisi

featured
Reklam Sponsoru

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre zamanımızın ortalama %90 gibi oldukça fazla bir bölümünü kapalı mekanlarda geçiriyoruz. Kapalı kalınan bu ortamlarda temiz havaya olan ihtiyacımız da artmaktadır. Bitkiler; gezegenimizin yeşil temizlik muhafızları olup havayı temizleme yeteneğine sahiptir. Ortamın genel havasını değiştirmekle kalmayıp aynı zamanda atmosferi soğutmada da önemli etkisi vardır.

Havadaki kimyasal maddeleri tüm gün temizleyen bu bitkilere hep beraber göz atıp; yaşayan evler oluşturmak için ilham bulalım..

1- Areka Palmiyesi (Dypsis lutescens)

Areka palmiyesi kelebek palmiyesi olarak da bilinir. Evde veya ofis dekorasyonu, koridorlar, resepsiyon alanları, kapalı teras alanları için mükemmel uygun bir türdür.

Reklam Sponsoru

Az güneşli alanlarda daha iyi gelişirler, ortalama oda sıcaklıkları ideal olmalıdır. (18-21o C) Toprağında torf ve çam kabukları kullanılması önerilir. Zaman zaman yaprak kısımlarına sıvı besin karıştırılmış su püskürtülerek temizlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde sağlıklı bitkiye ve gösterişli yapraklara sahip olabilirsiniz.

Areka, havadaki toksinleri temizleme ve havayı nemlendirme işini mükemmel bir şekilde yerine getirir. Evcil hayvanlarınızın bulunduğu ortamlarda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Zehirli etkiye sahip değildir. Fazla bakım gerektirmeden hızla büyüyebilen ve evinize tropikal bir dokunuş yapan bu bitkiyi çocuğunuzun odasına da gönül rahatlığıyla yerleştirebilirsiniz.

2- Aşk Merdiveni (Nephrolepsis exaltata)

Salon eğreltisi veya aşk merdiveni olarak bilinen bu bitki iç mekanlarda süs bitkisi olarak kullanılır.

Ksilen ve formaldehite karşı etkili iç mekân bitkisidir.

Nemli hava esintileri olan sıcak yerlerde çok hızlı gelişim gösterirler. Aşk merdiveninin hem güneşe hem gölgeye tam uyum sağlayabilme özelliği var. En iyisi sabah veya akşam güneşi alabilen, gündüz boyu kuvvetli aydınlık olan bir yerde tutmaktır. Havası kuru memleketlerde sıcak günlerde yapraklarına sık sık su püskürtülmesini ister.

3- Draceana (Dracaena fragrans)

Dracaena aynı zamanda evdeki havayı temizleyebilen bitkilerden biridir. Bu, sadece karbondioksiti oksijene dönüştürmekle kalmaz, aynı zamanda her türlü zararlı maddeyi havadan uzaklaştırır. Şehirdeki evler ve az havalandırmalı yerler için mükemmel bir seçimdir.

Suya ve soğuğa diğer türlere oranla daha hassastır. Aşırı sulamada odun kısmında yumuşama başlayıp zamanla bozulmaya sebep olur. Beyaz güzel kokulu çiçekleri herhangi bir iç mekân ortamında oldukça nadir görülürler.

İç mekanlara uyumluluğu ve dekoratifliği sebebiyle bütün dünyada en talep olan iç mekân bitkilerinden olmuştur.

4- Zümrüt Dalgası Çiçeği (Peperomia obtusifolia)

Küt yaprak peperomya veya zümrüt dalgası çiçeği yaygın kullanılan adlarındandır. Parlak yeşil yapraklı en dayanıklı ve uyumlu iç mekân süs bitkilerindendir.

Mini bir bitki değildir ama büyük de sayılmaz ve boyu uzamaz. Enine boyuna 20 cm kadar alan kaplar. Bu özelliğinden dolayı Peperomia obtusifolia ofis masası bitkisi olarak, pencere kenarlarında, sehpalar üzerinde kullanılabilir. 

Bitkinin formaldehit gazını emerek ev havasını temizleyici etkisi vardır. Yaprakları ısıran küçük çocuklar ve ev hayvanları açısından zehirli değildir.

Küt yaprak peperomya hem çok aydınlığa hem de koyu gölgeye uyum gösterebilen bir bitkidir. Susuzluk sorunu yoktur. Uzun süre sulamasanız da pek içerlemez. Tatile giderken gönül rahatlığıyla bırakacağınız bitkilerden biri.

5- Bambu Palmiyesi (Chamaedorea seifrizii)

Bambu palmiyesi; benzen, formaldehit ve trikloretilen gibi yüksek dereceli toksinleri temizleyebilen son derece usta bir bitkidir.

Nemli iklimleri seven bu bitkiyi doğrudan güneş ışığı gelmeyen bir köşede yetiştirebilirsiniz.

6- Zakkum Yapraklı Kauçuk (Ficus maclellandii ‘Alii’)

Yaprakları zakkum yapraklarına benzerliğinden dolayı zakkum yapraklı kauçuk olarak da bilinmektedir.

Ofislere, resmî mekânlar gibi iç mekanlara oldukça uyumlu, dayanıklı, son derece dekoratif süs bitkilerindendir.

İç mekanlara uyumluluğu Benjaminden oldukça yüksektir. Olmadık sebeplerle yaprak dökmez. İhmallere çok dayanıklıdır. Aşırı sıcaklara uygunluğu tamdır. İç mekanlarda temizleyici etkiye sahiptir.

7- Paşa Kılıcı (Sansevieria trifasciata)

Toplum içerisinde Paşa Kılıcı adıyla tanınır.

Trikloretilen, formaldehit, benzen ve ksilen gibi yüksek dereceli toksinleri karşı etkilidir.

Hem gölge hem güneş uyumlu, susuzluğa dayanıklı ve dekoratif olmasıyla modası hiç geçmeyen süs bitkilerindendir.

Krasula tarzı metabolizmaya sahiptir yani fotosentez yapması biraz farklıdır. Gece boyu oksijen ve nem açığa çıkarıp karbondioksit depolar. Gündüz boyu enerji ve besin üretir. İç mekânlara oksijen sağlamada diğer bitkilerden çok daha etkilidir.

Havayı temizleyici özelliğinden dolayı havalandırma sorunu olan ofislerde çok sayıda   bulundurulmalıdır. Çünkü kırtasiye malzemelerinden yayılan zararlı gazları çeker alır.

8- Kauçuk (Focus robusta)

Kauçuk bitkisi dayanıklılığıyla tanınır ve az ışıklı bir ortamda yetişebilir.

Ancak belli bir miktar zehir içerdiğinden, evcil hayvanların ve çocukların olduğu evlerde yetiştirilmesi risklidir.

Tüm kurguların en iddiasız bitkisi olarak kabul edilebilir. Bu nedenle hevesli bitki yetiştiricilerine öncelikli öneriler arasındadır. Herhangi bir iç mekâna mükemmel bir şekilde uyar, bakım için fazla zaman harcamasını gerektirmez.

Kauçuk bitkisi geniş kalın yaprakları nedeniyle havayı zararlı fenol ve benzen birikintilerinden etkili bir şekilde temizler.

9- İngiliz sarmaşığı (Hedera helix)

Evinizde rutubet varsa İngiliz sarmaşığını hemen ev arkadaşı edinebilirsiniz. Yerini aldıktan 6 saat sonra ortamda fark yarattığını göreceksiniz. Ayrıca havadaki alerjenleri de söküp atan İngiliz sarmaşığıdır.

Bitkiler ve çevreden temizledikleri kimyasal maddeler ile ilgili yapılan bir araştırmada birçok kimyasal maddeyi havadan absorbe ederek havayı temizlediği tespit edilmiştir.

Havayı temizleme etkisi bulunan İngiliz sarmaşığı; astımı olan, alerjik ve aşırı hassas bünyeli insanlar için ideal ev bitkisidir.

10- Çin Herdem Yeşili (Aglaonema modestum)

Çin Herdem Yeşili formaldehit ve benzene karşı etkili iç mekân bitkilerindendir.

Ana vatanı tropikal güneydoğu Asya’nın bataklıkları ve yağmur ormanları olan bitkinin ticari üretimi yapılmadığı için her yerde kolay kolay bulunmaz. Halk arasında elden ele paylaşılır.

Güneydoğu Asya ülkelerinde evlerde Aglaonema modestum yetiştirmenin uğur getireceğine; Çinlilere göre bir dalı alıp kendin yetiştirirsen uğur getirdiğine inanılır.

Evlere en uyumlu nadide bitkilerdendir. Havasız, loş ışıklı kuytu dip köşelerde bile bozulmaz.

Bir başka yazımızda görüşmek dileğiyle..

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

  1. Ellerinize sağlık, evcil hayvan besliyorum uyum sağlıcak bitki arıyordum. Zannetiğimden çok seçenek varmış. Teşekkür ederim bilginizi paylaştığınız için

  2. Önerilerinizin hepsinde aklım kaldı çok güzeller :)) Yazılarınızı heyecanla takip edeceğim :)) Emeğinize sağlık.

  3. Çok akıcı ve dolu dolu bir yazı olmuş. Devamını bekleriz…

  4. 2 sene önce

    Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler, sonraki yazılarınızı heyecanla bekliyorum

  5. Emek: Bir işin yapılması için harcanan beden ve kafa gücü, çalışma.Çok güzel ve akıcı bir çalışma olmuş.Emeğinize sağlık (:

  6. Bu bilgilendirici ve güzel yazınız için teşekkürler, bir sonraki yazınızı heyecanla bekliyorum:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir