1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. GARDENS BY THE BAY: Singapur’un Çılgın Projesi

GARDENS BY THE BAY: Singapur’un Çılgın Projesi

akıllı kentler - akıllı şehirler
Reklam Sponsoru

Gardens By the Bay Singapur Merkezinde 101 hektar ıslah edilmiş alan üzerinde Marina Reservoir’e bitişik halde bulunmaktadır.  Dünyanın en büyük iklim kontrollü seralarına sahiptir. Daha tamamı bitmemiş bu Projeyi inceleyince insan “ya onlar gelecekte yaşıyor, ya biz geçmişte kalmışız” demekten alamıyor kendini.

Bu proje hükümetin Singapur’u “Şehir Bahçesi” kavramından “Bahçe içerisindeki Şehir” haline getirmeyi amaçlayan Singapur Dönüşüm Stratejisinin en önemli parçalarından biridir. Projenin amacı şehirdeki yeşil alan ve bitki çeşitliliğini artırarak insanların yaşam kalitesini artırabilmektir. Ancak projeyi incelerseniz tek amaçlarının bu olmadığını sizde farkedeceksiniz.

Proje ilk olarak Başbakan ok Lee HsienLoong tarafından, Ağustos 2005 de ulusal günlerinde düzenlenen mitingde, Singapur’un sorunlu bölgelerinden Marina Reservoir alanında  ülkenin en iyi rekreasyonel alanı olacak ve bir simgesi haline gelecek proje yapılacağı şeklinde söylenmiştir.

Reklam Sponsoru

Bu büyük alanın tasarımı için, Ocak 2006 yılında uluslararası bir yarışma düzenlenmiş, 24 ülkeden 170 firmanın katılımıyla 70’den fazla proje yarışmaya katılmıştır.

Park, üç kıyı bahçesi tasarımından oluşmaktadır:

  1. Bay South Garden (Güney Bahçe)
  2. Bay East Garden (Doğu Bahçe)
  3. Bay Central Garden (Merkezi Bahçe)

İngiltere merkezli bir firma olan Grant Associates ve Gustafson Porter tarafından yapılan projeler yarışma sonunda sırasıyla Bay South ve Bay East Gardens için ödül sahibi olmuş  ve projelerinin uygulaması için izin verilmiş.

Proje çok büyük bir alana yayıldığından içerisindeki birimleri tek tek açıklamakta fayda var:

1. Bay Central Garden

Resim 2

Bay Central Garden, Bay South ve Bay EastGardens arasında bir bağlantı olarak hareket etmektedir. Bu alan, Singapur şehir merkezinin doğusunda uzanan doğa yürüyüşleri için olanak sağlayan bir 3 kilometre kıyı şeridi ile 15 hektardan oluşmaktadır. En güzel kısmını en sona bırakmış olmalılar ki daha birçok yeniliğin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde geleceğinden bahsetmişler.

2. Bay East Garden

Resim3

Bay East Garden, 32 hektar büyüklüğünde ve 2 kilometre muhteşem manzaralı bir kıyı gezintisiolanağı vermektedir. Bu alanda 2010 Gençlik Yaz Olimpiyatları için geçici bir park alanı düzenlenmiştir. Projenin ilk etabı Ocak 2011 tarihinde Marina Barrage’ye alternatif ulaşım ağı sağlayacak şekilde ziyarete açılmıştır.

Yaprak biçimli iki seradan oluşan bu kısım kendine özel peyzaj karakteri ve temasıyla bir bütün olarak tasarlanmış. Hakim Rüzgar yönü ile uyumlu beş su girişi bulunmakta. Bu suyun buharlaşmasıyla birlikte havaya karışan müthiş koku ve serinlik, ortamı cennet haline getirmek için yetmektedir.

3. Bay South Gardens

Resim4

Bay South Gardens 29 Haziran 2012 tarihinde tamamlanmış ve ziyarete açılmıştır. Bu bölümlere ayrılmış üç bahçenin 54 hektarlık alanıyla en büyük olanıdır. Ayrıca tropikal bahçe ve bitki gösterilerinin en yoğun sergilendiği alandır.

Bu alanın projesinin konsepti Singapur’un ulusal bitkisi olan Vanda ‘MissJoaquim’ den ilham alınarak çizilmiştir.

Kapalı Sera Bahçeleri

Resim 5

Karmaşık yapılı soğutma sistemleri olan seralar (Kış Bahçeleri), Marina Reservoir boyunca uzanan iki bölümden oluşur: FlowerDome – CloudForrest  (Çiçek Kulesi – Bulut Ormanı). Bu seralarda sürdürülebilir bina teknolojileri ile enerji verimliliği vitrini ve bahçe içerisinde bir eğitici eğlence alanı olması amaçlanmıştır.

FlowerDome

FlowerDome, 1.2 hektar, CloudForest ise 0.8 hektar büyüklüğündedir. Bu bölümde Akdeniz ve yarı kurak tropikal bölgelerde bulunan bitkilerin kalıcı görüntüler yer alır. Her mevsim tasarımı değişen bir alan çiçek gösterileri için ayrılmıştır. Ayrıca CloudForest içerisinde bir de Cloud Mountain adlı yapı bulunmaktadır. 35 Metrelik bu birime ziyaretçiler asansör ile çıkabilir ve şelalenin ferahlatıcı etkisiyle karşılaşabilir.

Resim 8
Resim 9

Super Trees

Resim 10
Resim 11

Süpertrees boyları 25 ile 50 m arasında değişen ağaç benzeri yapılardır. Zamanla bahçeler için çevresel üretim tesisleri gibi çalışacak, dikey bahçe özelliğinde ve gölge yapmaları için düşünülmüştürler.

resim-12
Resim 13

Supertrees eşsiz ve egzotik eğreltiler, sarmaşıklar, orkide ve aynı zamanda diğer bitkiler arasında Tillandsia gibi bromeliad bitkilerinden oluşan geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Onlar reel ağaçların fonksiyonlarını taklit eden çevre teknolojileri ile donatılmıştır. Super Ağaçlarda ayrıca güneş enerjisini abzorbe eden fotovoltaik hücreler kullanılmıştır. Ağaçlar nasıl fotosentez yapıyorsa o şekilde güneş ışınlarını abzorbe ederek aydınlatma sağlar. Tam olarak ağaçlar büyümek için nasıl yağmur suyunu toplarlarsa o şekilde sulama için yağmur suyunun toplanmasını sağlar.

Ayrıca Süper Ağaçlar Seralardaki soğutma sistemlerine hizmet eden bir yapı olarak hava giriş ve çıkış işlemlerine de yardım eder.

Ziyaretciler için iki büyük Supertree arasında yükseltilmiş geçit “OBC Skyway” vardır. Buranın nefes kesen görüntüsü bahçenin tüm güzelliğine hakimdir.

Bitki Temalı Bahçeler:

Bitki temalı bahçelerde insan ilişkileri üzerine iki farklı konsept kullanılmış. “Bitkiler ve Gezegen” ve “Bitkiler ve İnsanlar”. Bu bahçelerin büyük bir bölümü kamu için açık ve eğitici olarak sunulan kısımlardan oluşmaktadır.

“Bitkiler ve İnsanlar” temalı kısım ülkenin sömürge tarihini simgeleyen bir miras bahçesidir ve Singapur’daki çeşitli kültürleri simgeler, bahçedeki çeşitli bitki tasarımları, birçok çeşit bitkinin saygı içerisinde mutlu yaşayabildiklerini vurgulamaktadır. Ayrıca Singapur’un ve Güney Doğu Asya’nın ekonomik açıdan önemli bitkileri üzerinde durulmaktadır. Ekonomik edebi ve sanatsal eserlerini de heykel ve yazılarla yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu miras bahçesine grup halinde öğrenciler alınıp Singapur tarihi hakkında ders anlatılıyormuş, ne kadar akılda kalıcı düşünebiliyor musunuz? Sömürge bahçesi, Malaya bahçesi, Hint bahçesi ve Çin bahçesi bu Miras bahçelerinden birkaçı.

resim 14

“Bitkiler ve Gezegenler” temalı kısımda ise karışık bir orman ortamında çeşitli bitkiler arasındaki uyum ve dünyadaki bitki çeşitliliği vurgulanmaktadır.Park içerisinde Antartika hariç her kıtadan 226 bine yakın bitkiye yer veriliyor. Kareografik bitki, ışık ve ses gösterileri bizlere Singapur’un hayat hikayesini anlatıyor.

Çiçek Pazarı Ve Etkinlik Alanı:

Çiçek Pazarı, henüz çalışması devam eden alanlardan. Bu çalışma bittikten sonra bu alan, ziyaretçiler için ana giriş kapısı olacak. Bu alan çeşitli yiyecek içecek ve kapalı alan etkinliklerinin birçoğunu bünyesinde barındıracak.

Proje Tasarımında Planlama Hususları:

Yerşekillerihakim rüzgar yönüne göre hafif rüzgarlarla serinletici etki verecek şekilde tasarlanmıştır. Buna ek olarak, ağaç kanopileri, bitki kafesleri ve bu tür insan yapımı yapılarla soğutulmuş alanlar oluşturulmakta, ve Supertrees bir çok bölgede gölge ve sığınak sağlamaktadır.

Çevreye Saygılı, Sürdürülebilir Bir Bahçe:

Bahçe çevresel açıdan sürdürülebilir teknolojileri benimseyerek, çevresel faktörler göz önüne alınarak dizayn edilmiştir. Özellikle, soğutulmuş seralar ile sürdürülebilir mühendislik ve enerji tasarrufu olması amaçlanmıştır.

Ayrıca projede bulunan Dragonfly&Kingfisher gölleri içerdiği bitkiler ve balıklar yoluyla Marina Resorvoir’den aktarılan kirli suları temizlemek için doğal bir eko-filtre sistemi oluşturmaktadır. Su giriş bölümlerinde özellikle sazlıklardan oluşan bu eko-filtre yöntemleri kullanılmıştır.

Bu sucul bitkiler ayrıca aşırı azot ve fosfor absorbe ederek ve daha iyi su kalitesi sağlayarak göldeki besin miktarının korunmasında hayati önem taşımaktadırlar.

Dragon Fly gölü üzerinde bulunan ahşap geçiş yollarıyla Gardens by the Bay projesinin büyüleyici etkisine kapılabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap