1. Ana Sayfa
  2. Malzeme Bilgisi
  3. Granit Küp Taş Nedir? Küp Taş Kullanımları

Granit Küp Taş Nedir? Küp Taş Kullanımları

featured
Reklam Sponsoru

Genellikle benekli görünümde olmasına rağmen granit örnekleri bünyelerindeki minerallerin farklı oranlarına göre griden kırmızıya kadar değişen renklere sahiptir.Granitin içinde üç ana mineral bileşeni bulunur.Bunlar kuvars (gri olanlar), feldispat(pembe olanlar), ve mikadır (beyaz olanlar). Erzurum kentinden çıkarılan granit taşı bünyesinde kuvars bulunan gri granittir.

www.peyzax.com

Granit, yapıları dış etkenlerden koruması, yapı içi iklimi muhafaza etmesi, periyodik bakımlara ihtiyaç göstermemesi, ışığı yansıtması ve parlaklığı uzun süre koruyarak ilk günkü görüntüsünü yıllarca kaybetmemesi gibi fiziksel özelliklerin yanı sıra zengin renk ve doku seçenekleriyle, modern mimaride tercih edilen bir yapı malzemesidir. Ayrıca çeşitli kalınlıklarda ve ebatlarda imal edilebilmesi, cephe kaplaması için ankraj deliklerinin delinebilmesi gibi avantajlara sahiptir.

Granitin genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çok dayanıklı ve sert olması
  • Kesilip parlatılabilmesi
  • Su emme özelliğinin çok düşük olması
  • Rengi
  • Kimyasallara karşı direncinin olması

Küp taş uygulamasına başlamadan önce zemini çökmelere karşı saglıklı hale getirmek gerekir. Bunun içinde zemine beton serilmesi gerekmektedir. Daha sonra Granit küp taşı döşeme işine başlamadan önce kum serilir zemine serilen kum en fazla 10cm kalınlıkta olmaktadır akabinde ise kodlar alınıp kod ipleri çekilir ve şekiller halinde bölünür. Devamında ise Granit küp taşı kumun üzerine serilir ve usta küp taşları dizmeye başlar küp taş döşeme işi bittikten sonra üzeri kumlanıp fırça ile araları iyi ce doldurulduktan sonra sıkışması ve üzeri düz olması kompaktör geçirilir. Sıkıştırma işlemi bittikten sonra Granit küp taş ların arası açık ise tekrar kumlanıp küp taş aralarına yedirilir ve kullanıma hazır hale gelmektedir. Küp taş yapılacak zemin biraz rampa ise küp taş altındaki kuma çimento karıştırılır üzerine küp taş döşenir. 9x9x9 veya 10x10x10 cm lik garnitlerin 1 tonu ortalama 5-5.5 m2 yer kaplamaktadır.
Eğer alt zemin sağlam ve sıkışmış ise direk kum üzerine granit küpler döşenebilir ancak bu işlem sonunda kompaktör ile sıkıştırılma gerekmektedir.

 

Reklam Sponsoru

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap