1. Ana Sayfa
 2. Gezi Rehberi
 3. İBB Orhangazi Şehir Parkı: Türkiye’nin En Büyük Açık Hava Spor ve Yaşam Merkezi

İBB Orhangazi Şehir Parkı: Türkiye’nin En Büyük Açık Hava Spor ve Yaşam Merkezi

featured
Reklam Sponsoru

Bu yazımda birkaç yaz önce stajyeri olduğum Orhangazi Şehir Parkı’ndan bahsedeceğim. Yazıyı hazırlarken sizler için parkı gezip fotoğraflarını çektim.

Park, İstanbul’un Maltepe ilçesinde 1.125.000 m² alan genişliğindedir. Kıyı komşuları Dragos-Kartal ve Bostancı-Kadıköy. Karşı komşuları ise Prens Adaları adıyla da bilinen Marmara Adaları. Pendik-Kadıköy hattında giden otobüs ve minibüslerle ulaşım oldukça kolay.

Sahil parkları genelde yürüyüş yapmayı sevenlerin, koşanların, bisiklet sürenlerin veya çocuklu ailelerin kullanım alanıymış gibi bir algı olsa da bu parkta yapılabilecek sayısız aktivite var. Park, 2014 yılından önce yalnızca 19.000 m²’lik bir sahil parkı iken, deniz kentsel dönüşüm sonrası ortaya çıkan inşaat artıkları kullanılarak doldurulmuş ve 2014 yılında günümüzdeki büyüklüğüne ulaşmıştır. Bu sayede “Türkiye’nin En Büyük Açık Hava Spor ve Yaşam Merkezi” ünvanını almıştır.

Reklam Sponsoru

22.000’den fazla bitki, 60’dan fazla bitki türü; ayrıca 2017’de aileye katılan 170’den fazla gül çeşidi bulunduran Gül Bahçesi ile de oldukça zengin bir görsel şölen sunmaktadır.

Bu parkta herkes kendine yer bulabilir!

Park, farklı alanlar ile her kullanıcısını bünyesinde tutmak konusunda oldukça iddialı. Geçerken şöyle bir uğrasanız, yürüyüp ağaçlar içinde kaybolsanız, çimlerde bağdaş kurup bir süre denizi dinleseniz, 3-5 sayfa kitap karıştırsanız bile yeni bir soluk katıyorsunuz ruhunuza.

Bireysel ve grup sporları için çok çeşitli alanlara ev sahibi olan park; aynı zamanda hobi düşkünlerini de unutmayıp model gemi yüzdürme havuzu, model araç ve helikopter pisti gibi seçenekleri de sunuyor.

Parktaki 89.000 m² etkinlik alanı, tanıtım günlerine, fuarlara, şenliklere, Ramazan festivallerine, konserlere ve siyasi mitinglere uygun büyüklükte. Yakınında helikopter pisti, prefabrik tuvalet alanı, karavan park noktası gibi yerleri de barındıran bu etkinlik alanında bugüne kadar çok sayıda kalabalık festivaller, büyük mitingler yapıldı bile.

Alışılmışın Dışında Renkli Seçenekler Sunan Park..

Çocukların hem bedensel hem de zihinsel gelişimlerini destekleyen farklı oyun alanları var. Arkeolojik kum alan, survivor oyun adası, trafik eğitim parkı ve bitki labirenti bu noktada oldukça ilgi görüyor. Park, eğlenerek öğrenmenin güzel bir adresi.

Trafik eğitim parkrunda; patenle, bisikletle, kaykayla veya yaya bir şekilde oyun kuran çocuklar ışıkları, yolları ve trafik işaretlerini öğrenebiliyor. Survivor parkında kum zemin üzerinde bedensel dengeyi zorlayacak tırmanma, koşma, atlamaya yönelik eğlenceli ahşap elemanlar var. Arkeolojik kum alan; kum içerisinde saklanmış öğeleri arama konusunda merak uyandırdığı gibi aynı zamanda büyük bir kum havuzu. Bitki labirenti ise yalnızca çocuklara değil eğlence isteyen herkese hitap eden bir parkur aslında.

Başka neler var?

Eğer profesyonel su sporlarıyla ilgileniyorsanız da bu parkta yerinizi bulabilirsiniz. Hem bir marinası hem de güvenlik açısından kontrollü bir denizi var. Geçen yıl düzenlenmiş Su Sporları Festivali’ne de ev sahipliği yaptı.

“Ben sakin bir şekilde kahvemi içmek istiyorum, sessizliği arkadaşlarımla dinlemek istiyorum” diyorsanız parkta piknik örtünüzü serebileceğiniz geniş çim alanlar var. Aynı çim alanlar yalnız veya grupla yapılan sporlar (pilates, yoga, zumba gibi) için de doğru yer aynı zamanda.

“Ben yere oturamam bana masa düzeni ve rahatlığı şart!” diyenler içinse piknik masalarının yer aldığı çim alanlar mevcut elbette. Üstelik bu masaların bazıları  parkta oynayan çocuğunuzu gözlemleyebileceğiniz, bisikletle gezinen kardeşinize yakın noktalarda..

Kaykay-paten düşkünü ve kullanabilecek güvenli alanlar bulamayanlar da düşünülmüş ve 4.275 m² parkur yapılmış. Kendi bisikletiyle gelenler için bisiklet kilit noktaları yanı sıra birçok bisiklet kiralama noktası var. Aile boyu kullanılabilecek “aile bisikletleri” de mevcut. Alanın hemen heryerinde bisikletliler için ayrılmış yol var. Hem bisikletliler hem de tempolu yürüyüş yapanlar için tamamında Lale ağaçları dikili bir “Lalezar yolu” var.

Park, her mevsim ve her ziyaretçi için uygun alanlar sağlıyor.

Profesyonel bisikletçiler için veledrom var. Aynı zaman da içerisinde uzun atlama, gülle atma gibi sporların da yapılabileceği bir atletizm parkuru mevcut. Burada da çeşitli maratonlar düzenlenebiliyor.

Bu park yalnızca insanlar için değil aynı zamanda hayvanlar için de harika bir yer. Öyle ki onlar için ayrılmış bir park var.

Dışarıdan yiyecek içecek getirmenin serbest olduğu parkta, alışveriş yapılabilecek büfeler ve seyyar satıcılar da bulunuyor. Temiz bırakıldığı müddetçe bunun bir kısıtlaması yok. Cami, mescid, tuvaletler, güvenlik noktaları parkın birçok noktasından ulaşılabilir bir yerde.

Neler var? Hızlı Bir Bakış..

 • Her yaş grubu için uygun çocuk oyun alanları,
 • Arkeolojik park kum alanı, trafik eğitim alanı ve survivor adası,
 • Basketbol, voleybol, tenis, futbol ve mini golf sahaları,
 • Uzun atlama, gülle atma gibi alanlarını da içinde bulunduran atletizm pisti,
 • Veledrom pisti,
 • Model araç sürmek için bir pist, model gemi yüzdürmek için havuz,
 • Kürek ve yüzme müsabakaları için sınırlandırılmış deniz,
 • Kaykay ve paten pisti,
 • Kültür-fizik aktiviteleri için spor aletleri,
 • Sahil yolu, bisiklet ve yürüyüş yolları,
 • Piknik masaları ve çim alanlardan oluşan dinlenme alanları,
 • Geniş çim alanlar, bitki labirentleri, bitki gösteri alanları,
 • Bisiklet kiralama noktaları,
 • Evcil hayvanlar için tasarlanmış eğitim parkı,170’den fazla gül çeşidi bulunduran Gül Bahçesi,
 • Camii, büfeler, otoparklar, tuvaletler…

Orhangazi Şehir Parkı Krokisi

Beton grisinden doğaya açılan bir nefes..

Hem yeşil alana hem de denize doyabileceğiniz harika bir seçenek olan bu park, İstanbul’un gürültüsünden doğaya kaçış için harika bir seçenektir. Özellikle Maltepe’ye fakat büyük ölçekte tüm İstanbul’a hizmet vermektedir. Keyifli bir gün için yapılacaklar listesine eklenebilir.

Parkı daha yakından tanımak isteyenler aşağıdaki videodan parkın drone görüntülerini izleyebilir.Orhangazi Şehir Parkı Nerede?

Orhangazi Şehir Parkı İstanbul Maltepe’de bulunmaktadır. Süreyya Plajı durağında inerek kısacık bir yürüyüş ile park alanına ulaşabilirsiniz. Orhangazi şehir parkı otopark ücreti Haziran 2020 itibariyle 1 saatlik 12 lira olduğu görülüyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi-Peyzaj Mimarlığı Yüksek Lisans🌍/ İstanbul📍

Yorum Yap