1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Kopenhag'ın Merkezinde Önemli Bir Botanik Bahçe

Kopenhag'ın Merkezinde Önemli Bir Botanik Bahçe

featured
Reklam Sponsoru

Sadece kendi bölgesindeki bitkilerin değil, aynı zamanda benzer özelliklere sahip coğrafyalardaki bitkilerin de sergilendiği botanik bahçeleri, günümüzde insanlar tarafından oldukça ilgi görmektedir. Çeşitli bitkilerin toplanması, yetiştirilmesi ve korunmasına yönelik çalışmaların gerçekleştirildiği bu bahçelerde ziyaretçilere eğitimler, bilgilendirici turlar, sanat sergileri, müzik performansları gibi hizmetler de sunulabilir. Seralarda botanik ve yerel isimlerine göre etiketlenen bitkiler, egzotik bitkiler, kaktüs ve etli bitkiler ya da süs bitkileri gibi özel koleksiyonlara dâhil edilmektedir.

Dünya’daki en beğenilen botanik bahçelerine İngiltere’deki Kraliyet Botanik Bahçesi veya Kanada’daki Montreal Botanik Bahçesi örnek olarak gösterilebilir. Ülkemizde ise İstanbul’da Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Ankara’da Ankara Botanik Parkı en başarılı örneklerdendir.

Bugünkü yazımızda ise Danimarka’nın Kopenhag şehrinin merkezinde yer alan Kopenhag Botanik Bahçesi hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Reklam Sponsoru

Tarihi ve Konumu

Kopenhag Üniversitesi Doğal Tarih Müzesi‘nin bir birimi olan Kopenhag Botanik Bahçesi, Danimarka’nın en büyük canlı bitki koleksiyonuna sahiptir. Şehir merkezinde yer alması ve ulaşım kolaylığı sebebiyle yıl içerisinde birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 10 hektarlık bir alanda bulunan botanik bahçe, ilk olarak 1600 yılında kurulmuş, 1870 yılında şu an bulunduğu yere taşınmıştır.

Hedefleri

Şehrin gürültüsü ve soğuk iklimine karşı, insanların yüzlerce bitki arasında gezinme ihtiyacını karşılayan Kopenhag Botanik Bahçesi’nin öncelikli hedefi Danimarka ve çevresindeki bitki ve mantar çeşitliliği ile ilgili araştırmalara katkıda bulunmaktır. Ayrıca, bahçenin bir diğer amacı insanların ulusal ve küresel doğal değerlere olan ilgisini güçlendirmektir. Kopenhag Botanik Bahçesi, zengin florası ile ziyaretçilerini rahatlatmak ve geçirdikleri zamanın tadını çıkarmalarını sağlamak için hoş bir atmosfer yaratır.

Yapısal Birimleri

Kopenhag Botanik Bahçesi’ne girdiğinizde dikkatinizi çeken ilk yapı Palm House (Palmiye Evi) olacaktır. Bahçedeki 27 adet sera içerisinde en görkemlisi olan ve mimar Peter Christian Bønnecke tarafından tasarlanan Palm House, 16 metre yüksekliğindedir ve cam ve demirden inşa edilmiştir. İçerisindeki dökme demir spiral merdivenler ile tepedeki geçide ulaşım sağlanır. Dev bambular, geniş palmiyeler, göz alıcı çiçekler ve etçil bitkiler Palm House içerisindeki koleksiyonlardan yalnızca birkaç tanesidir.

Bahçedeki seralardan bir diğeri, Arktik Bitkiler için uygun ortamı oluşturabilen özel klimalı bir seradır. Aynı zamanda çeşitli kelebekleri gözlemleyebileceğiniz Kelebek Evi de bulunmaktadır.Bahçeye Gözlemevi Tepesi adında yeni bir birim eklenmiştir.

Kopenhag’ın sayısız kulesi ve muhteşem manzarasını sunan Gözlemevi Tepesi’nin önünde, piknik için uygun bir çim alan ve çocuklar için çeşitli eğitim fırsatları bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde Botanisk Haves Butik adında minik bir hediye dükkânı ve vakit geçirebileceğiniz bir kafe vardır.

Koleksiyonlar

Danimarka’daki en büyük canlı bitki koleksiyonuna sahip olan Kopenhag Botanik Bahçesi, 13.000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. 600 tür içeren Danimarka Bitkileri, 1.100 tür içeren Çok Yıllık Bitkiler, Orta ve Güney Avrupa’nın dağlık alanlarından bitkiler içeren Kaya Bahçeleri, iğne yapraklı ağaçları barındıran Kozalak Tepesi gibi birimler içermektedir.  Ormangülü (Rhododendron) Bahçesi de botanik bahçesinin yeni kazanımlarından biridir. Aynı zamanda Danimarka’daki en büyük korunmuş bitki koleksiyonunu içeren bir herbaryuma da sahiptir.

Ziyaretçilerine huzur dolu bir ortam sağlayan Kopenhag Botanik Bahçesi ile ilgili VisitCopenhagen kanalı tarafından yayınlanan kısa videoyu izleyebilirsiniz:


Faydalanılan Kaynaklar:

  1. Tüm görseller Botanisk Have, København‘a aittir.
  2. https://snm.ku.dk/english/botanical-garden/
  3. http://www.kobenhavnergron.dk/place/botanisk-have/?lang=en
  4. https://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/planning/botanical-garden-gdk422317

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunu. Doğa ve sanat sever.

Yorum Yap