1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Amerika’da Sonbaharda Ziyaret Edilebilecek En İyi 11 Milli Park Alanı

Amerika’da Sonbaharda Ziyaret Edilebilecek En İyi 11 Milli Park Alanı

Bu yazı bir çeviri yazısıdır.

featured
Reklam Sponsoru

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 58 adet milli parkın çoğu için yaz önemli bir mevsimdir. Dünyanın dört bir yanından turistler Büyük Kanyon‘u görmeye, Rocky Dağı Milli Parkı‘nda yürüyüşe çıkmaya veya Yellowstone‘da gayzer patlamasını izlemeye gelirler. Ancak, bir milli parkı ziyaret etmek için en uygun mevsim sonbahardır. Daha serin havalar, daha az kalabalık ve büyüleyici renkteki yapraklar Eylül, Ekim veya Kasım aylarında yürüyüş yapmak için bizleri eşsiz manzaralarına davet ederler.

ABD’de sonbahar geldiğinde tüm milli parklar aynı etkiye sahip olmaz. Örneğin, bazı parklar sahil bölgelerinde yer alır, bazıları dağlık arazidedir veya bazılarında yaprak döken ağaçlar yerine herdem yeşil ağaçlar bulunur. Bu sebeple, ABD ziyaretinizde sonbahar renklerini seyretmek için en iyi 11 milli parkı sizler için araştırdık.

1 – Cuyahoga Vadisi Milli Parkı

Nerede: Ohio

Reklam Sponsoru

Ne zaman gidilir: Ekim’in son iki haftası ziyarete uygundur.

Detaylar: Bu değeri bilinmemiş park, Şeker Akçaağaçlar, Kırmızı Akçaağaçlar ve bol miktarda meşe ağacı sayesinde sonbaharda canlanır. Kırmızıları, sarıları ve diğer her şeyi bir arada bulabilirsiniz.

2 – Acadia Milli Parkı

Nerede: Maine

Ne zaman gidilir: Renk genellikle Ekim ortasında en güzel haline ulaşır.

Detaylar: Bu parkı yaz esintileri ve çarpıcı manzarası için sevmekle birlikte, keskin sıcaklıklar ve değişen renkler Acadia Milli Parkı’nı sonbaharda güzel bir seçim haline getiriyor. 7 Ekim’den 6 Mart’a kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde güneşin doğuşunu izleyebileceğiniz ilk yer ve Kuzey Atlantik sahilindeki en yüksek nokta olan Cadillac Dağı’nda yürüyüşü tercih edebilirsiniz.

3 – Grand Teton Milli Parkı

Nerede: Wyoming

Ne zaman gidilir: Eylül ortasından Ekim ortasına kadar ziyaret edilebilir.

Detaylar: Yaz ayları, Grand Teton Milli Parkı’nda öylesine ezici bir şekilde geçer ki parkın güzelliği kalabalıkların gölgesinde kalmaktadır. Ancak sonbahar gelince, muhteşem sarı kavak ağaçları (Amerikan Kavak Ağacı olarak da bilinir) ve kırmızı yapraklarla kaplı nehirler daha az ziyaretçi ile karşılaşır. Grand Teton Milli Parkı’nın yükselen zirveleri, özellikle kar yağarsa, fotoğraflarınıza mükemmel bir arka fon sağlar.

4 – Guadalupe Dağları Milli Parkı

Nerede: Teksas

Ne zaman gidilir: Ekim sonu ve Kasım başı ziyarete uygundur.

Detaylar: Bu değeri pek bilinmeyen park ilk on listesine çok sık dâhil olamayabiliyor, ancak yer almalıdır. Dış kayalıklar genellikle koyu yeşil ve kahverengidir, ancak McKittrick Kanyonu’nda yürüyüş yaparken akçaağaçları, meşeleri ve pembe çöl çalılarını bulabilirsiniz. Yerliler en iyi rengin yaklaşık 4 km yukarıda, Pratt Cabin yakınında ve McKittrick Sırtı’nda olduğunu söylüyor.

5 – Rainier Dağı Milli Parkı

Nerede: Washington

Ne zaman gidilir: Eylül ayının tamamı ve Ekim başı ziyaret için uygundur.

Detaylar: Kavak ağaçları, akçaağaçlar ve ıhlamur ağaçları ve ayrıca yaban mersini çalıları ve mürver ağaçları göreceksiniz. Harika fotoğraf seçenekleri için Reflection (Yansıma) Gölü’nü kaçırmayın veya çocukları Rainier Dağı Manzaralı Demiryolu eteklerinde sonbahar yapraklarına göz atmak için gezdirin.

6 – Rocky Dağı Milli Parkı

Nerede: Kolorado

Ne zaman gidilir: Eylül ortasından sonuna kadar ve Ekim başı ziyarete uygundur.

Detaylar: Bu yüksek irtifa parkını erken sonbahar döneminde ziyaret etmelisiniz. Sonu gelmeyen sarı kavak ağaçları ve çarpıcı manzaraları için buna değer. Kalabalıklardan kaçınmak istiyorsanız parkın sınırının hemen dışındaki Twin Sisters yürüyüşünü deneyin ve parkta kış için bir eş bulmak amacıyla göç eden yüzlerce geyiği gözlemleyin.

7 – Great Smoky Dağları Milli Parkı

Nerede: Tennessee

Ne zaman gidilir: Ekim ayı boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Detaylar: Batı’daki bazı büyük parkların aksine, Great Smokey Dağları’ndaki ağaçların büyük bir kısmı yapraklarını döker. Tepeler, her yerde kırmızı ve sarı renk ile kaplıdır. Tabii ki, bu durum ülkenin en popüler parkının sonbaharda kalabalık olabileceği anlamına geliyor, bu yüzden en iyi deneyim için hafta ortası ziyaret etmeyi deneyin.

8 – Harpers Ferry Milli Tarih Parkı

Nerede: Virginia, Maryland ve Batı Virginia

Ne zaman gidilir: Ekim ayı ziyarete uygundur.

Detaylar: Potomac ve Shenandoah Nehirleri’nin birleştiği yerde yer alır. Harpers Ferry’in bölümleri Washington D.C.’den uzak değildir. Bu ormanların neredeyse yüzde 70’i kışın yapraklarını döker, bu yüzden yaprak gözetmenleri muhteşem bir renk gösterisi ile karşılaşabilirler. Appalachian Parkuru da parkın içinden geçer ve yürüyüşçülere iyi bir fırsat sunar.

9 – Yosemite Milli Parkı

Nerede: Kaliforniya

Ne zaman gidilir: Sonbahar renkleri genellikle üçüncü haftada zirveye ulaşsa da Ekim ayı boyunca ziyaret edilebilir.

Detaylar: Büyük kaya yüzleri ve dev sekoyalar Yosemite Milli Parkı’nın Instagram’daki varlığına hâkim olabilir, ancak yeşil avcıları bu parkın kırmızı akçaağaçları ve pasifik kızılcık ağaçlarını es geçmemelidir. Ayrıca bol miktarda Amerikan Kavak Ağacı ve Pamuk Ağacı görecek ve 60’lar ile 70’lerdeki keyif veren sıcak havanın tadını çıkaracaksınız. En iyi kısım hangisi mi? Sonbahar, normalde popüler olan parkın ziyaret için en az kalabalık olduğu zamanlardan biridir.

10 – Congaree Milli Parkı

Nerede: Güney Carolina

Ne zaman gidilir: Ekim sonu ve Kasım başı ziyarete uygundur.

Detaylar: Servi ağaçlarının muhteşem rengi ve daha az böcek bulunması, Congaree bölgesini sonbaharda doğal bir seçim haline getirir. Bu değeri bilinmemiş bölge, 2003 yılında bir milli park haline gelmiştir. Manzaraları görmek için rehberli bir kano gezisine bile çıkabilirsiniz.

11 – Glacier Milli Parkı

Nerede: Montana

Ne zaman gidilir: Eylül ayında ziyaret edebilirsiniz.

Detaylar: Glacier National Park, sistemdeki en güzel parklardan biridir, ancak bu aynı zamanda yaz aylarında yoğun kalabalıklar anlamına gelir. Bunun yerine Eylül ayında parkı ziyaret edebilirsiniz. Batı tarafındaki ağaçlar Eylül ortalarında değişmeye başlarken, doğu tarafındaki sonbahar renkleri Eylül sonunda ve Ekim başında göz alıcı hale gelir. Parktaki hizmetler genellikle Eylül ayına kadar mevcuttur, yoğun kamp alanları boş ve erken gelen ziyaretçiler için mükemmeldir.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Bu yazının çevrildiği linke ulaşmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunu. Doğa ve sanat sever.

Yorum Yap