Sponsor

Sürdürülebilir Bahçe Bakımı ve Peyzaj Mimarının Etkisi

5

Bahçe bakımı budama, çim biçimi, gübreleme, hastalık ve zararlılar ile mücadele, sulama gibi işlemlerin zamanında ve doğru bir şekilde uygulanması olarak tanımlanır.

Peyzaj düzenleme faaliyetlerinde tasarım ve uygulama aşamaları önemlidir. Ancak yapılan tasarım ve uygulamanın sürekliliğinin sağlanabilmesi daha önemlidir. Bunun için de periyodik bahçe bakımlarımızı doğru şekilde yapmak zorundayız.

Periyodik Bahçe Bakım Faaliyetleri Nelerdir?

 • Çim alanın biçimi ve bakımı
 • Sulama
 • Ağaç, ağaççık ve çalıların budama işlemi
 • Bitkilerin ve çim alanların gübrelenmesi
 • Bitkilerin ve çim alanın ilaçlanması
 • Bitki dikimi ve sökümü

Yukarıda belirtilen maddeler yıl içinde dört mevsim hava koşulları göz önünde bulundurularak aylık planlanan programlar dahilinde uygulamalar yapılır.

Bahçe Bakımında Sürdürülebilirlik Nasıl Olur?

Son yıllarda hızla artan dünya nüfusu, gelişen teknolojiyle beraber hızlı kentleşmeye neden olmuştur. Kentsel alanların genişlemesi birçok çevre sorunlarına yol açmıştır. Kentleşme sürecine paralel olarak büyük kentlerin yeşil alan gereksinimi artmaktadır. Kent yaşamında yeşil dokudan uzak, nüfus, konut sayısı, hava kirliliğindeki artış vb. birçok sorunun hakimiyet sürdüğü başta çevre sorunları ve ona bağlı diğer sorunları oluşturmakta ve yaşam alanlarımızı tehdit etmektedir.

İnsanların ekonomik, estetik ve sürdürülebilir devamlılık açısından eşitlikçi yaklaşım talepleri göz önüne alındığında hepsi bir parçanın bütünü olup çalışan bir sistemin parçalarıdır. Amaç yaşam kalitesini yükseltmek ve sonraki nesillerde de devamlılığı sağlamaktır. Bu talepler ise ancak sürdürülebilir ilkeler doğrultusunda tasarlanmış sürdürülebilir çevreler gözetilerek yapılan tasarımlarla karşılanabilmektedir.

Sürdürülebilir bir gelişme hem insan varlığını güvence altına almak hem de insanların sahip olduğu toplumsal, ekonomik ve çevresel değerleri korumak düşüncesine dayanır.

Bahçe bakımında sürdürülebilirliği sağlamak ile kentsel büyümenin getirdiği sorunların çözümlenebilmesi ve çevreyi koru amaçlı doğal sürdürülebilir kentsel gelişme hedeflenmiştir. Yeşil alanların korunup geliştirilmesi tasarımları, bakımları, sürdürebilir gelişim açısından büyük önem taşımaktadır.

İyi tasarlanmış ve muhafaza edilen yeşil alanlar, insanlar tarafından daha güvenli, yürümeye ve spora daha elverişli mekânlar olarak algılanmaktadır. Ancak böyle bir algının sürekliliği için yeşil alanların daima bakımlı yerler olması gerekir. Aksi halde bakımsız yeşil alanlar başarısızlık getirir ve bunun sonucunda tercih edilmeyen mekânlar haline gelmesi kaçınılmaz olur. İnsanların içinde olmaktan mutluluk duyabilecekleri bakımlı yeşil alanlar, modern toplum hayatının stresinden uzaklaşılabilecek kaçış noktaları oluşturur.

Peyzaj Mimarının Etkisi

Peyzaj mimarlığı doğa, planlama ve tasarım kavramlarını sistematik bir yapı içinde inceleyen; sanat, bilim, mühendislik ve teknolojiyi bir araya getirerek, alan kullanım kararlarına yönelik olarak doğal ve kültürel kaynakların doğru biçimde değerlendiren, sürdürülebilir olarak planlanması, yönetimi ve alan tasarımı ile uğraşan bir meslek disiplinidir. Peyzaj mimarlığı mesleğini uygulayan kişiye peyzaj mimarı denir.

Planlanan projelerde tasarım, uygulama ve bakımı hedeflenen noktalara ulaştırıp sonraki süreçte bütünlüğün korunması ve devamlılığın sağlanması için belirtilen bütün aşamaların hepsinde uzman ve yetkili kişilerin etkin olması, özellikle multidisipliner bir yaklaşımdan vazgeçilmeksizin peyzaj mimarlarının ilgili çalışmalarda görev almaları gerekmektedir.

Peyzaj Mimarlığı: Tasarım, Uygulama, Bakım ve Proje Hizmetleri

Tasarım: 

Planlamada belirlenen yeşil alanların tasarımlarında estetik ve fonksiyonel tasarım ilkelerinin gözetilmesi, açık yeşil alanların ve fonksiyonların dağılımında denge gözletilerek yapılan planlamaların yansıtılmasıdır. Dört alt başlıkta inceleyebiliriz.

 • 1- Etüt çalışması ve ön proje
 • 2- Kesin proje
 • 3- Uygulama projeleri
 • 4- Detay projeleri: 

Uygulama:

Arazi şartları doğrultusunda planlanan tasarımların alana uygulanması işlemidir.

Bahçe Bakımı:

Yeşil alanların uygulanması yapıldıktan sonra onlarda optimum şekilde yararlanmak ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için bakımlarının haftalık, aylık, mevsimlik ve yıllık programlarla zamanında ve yetkili kişiler tarafından yapılmasıdır.

 • Her bitki grubunun besin ve gübre ihtiyaçlarının belirlenmesi ve o doğrultuda uygun çalışmaların yapılması
 • Bitki hastalıklarının tespiti ve doğru tercih edilen mücadele yöntemlerinin belirlenmesi
 • Bitki gelişimi için doğru ve zamanında budama işlemlerinin yapılarak sağlıklı gelişimin takibini sağlamak
 • Yeşil alanların yaprak ve yabani ot mücadelesi
 • Bitki köklerinin ve çim havalandırılması
 • Dört mevsim içinde bakımlarının tam ve düzenli olarak yapılması
 • Düzenli çim biçimi ve hastalıkların tespiti
 • Ağaç bakımlarının yapılması hastalıklı bitkilerin sahadan imha edilmesi
 • Sulama sisteminin alana uygu seçimler ve doğru uygulama ile zamanında ve yeterli ölçüde bitkilerin ihtiyaçlarının karşılanması
 • Böcek kontrolünün sağlanıp tedavi sürecinin başlanması
 • Eksiklikler doğrultusunda ağaç söküm sonrası bitki dikimlerinin yapılması
 • Mevsimlik çiçek dikimleriyle göz alıcı alanların oluşturulması

Sürdürülebilir peyzaj anlayışımıza uygun olarak gerçekleştirilen tasarım ve uygulama çalışmalarını 5 başlık altında toplayabiliriz.

1-Sert Zemin Düzenlemeleri

Sert zemin düzenlemelerinde düzgün ve gösterişli olup uygulama alanlarında kullanılan malzemenin seçimin büyük önem arz ettiği, temizlik ve bakımın kolay olduğu sağlam düzenlemeler olmalıdır.

2-Bitkisel Düzenlemeler

Bitki kompozisyonlarının oluşturulduğu doğru bitki seçimleri, iklime uygun, tür çeşitliliklerinin olduğu, dört mevsim mekanlarda bitki karakterlerinin baskın olduğu ve bitki düzenleme ilkelerine uygun tercihler doğrultusunda seçimler yapılmalıdır. 

3-Sulama

Bitkisel materyalin yaşamının devamlılığı için gerekli sulama suyunu, doğru sulama sistemi seçilerek, gerekli miktarlarda ve zamanında sulamanın yapılması doğrultusunda uzman ekiplerin rutin kontrolleriyle devamlılık sağlanır.

4-Aydınlatma

Peyzaj çalışmalarında kullanılacak malzemelerin düşük enerji tüketimli ve uzun ömürlü olması tercih edilmelidir. Aynı zamanda güvenli, estetik ve fonksiyonel olması da önemlidir.

5-Kent Mobilyaları ve Yardımcı Elemanlar

Yardımcı elemanların seçiminde sürdürülebilir uzun ömürlü, sürdürülebilir, ergonomik olması, ekolojik malzemeden üretilmesi ve engelli bireylerin kullanımına da imkan vermesi tercih edilerek yapılmalıdır.

Diğer bahçe bakımı kitap, bahçe bakımı pdf ve bahçe bakımı blog yazılarımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. Kapak Görseli: Sıla LEBLEBİCİ
 2. https://www.arup.com/expertise/services/planning/landscape-architecture
 3. PEYZAJ TASARIMINA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KAVRAMININ ENTEGRASYONU: BİR STÜDYO ÇALIŞMASI. Yalçın YAŞAR, Ertan DÜZGÜNEŞ
 4. https://www.unutulmussanatlar.com/2015/09/peyzaj-mimarligi-planlama-ve-peyzaj-tasarmi.html
 5. https://www.yesilkampus.itu.edu.tr/yesil-kampus/surdurulebilir-peyzaj-anlayisi
 6.  Karataş, Abdullah; Kılıç, Selim (2017) Journal of Faculty of Political Science . March, Issue 56, p53-78. 26p.
 7. http://www.solidapeyzaj.com/tr/hizmetlerimiz
FavoriteLoadingFavorilere Ekle

Yeni yazılarımızın cihazınıza anlık bildirim olarak gelmesini ister misiniz? Bildirimlere Abone olun.

 1. Meran Koca :

  Sevgili Yüsra’nın kabiliyeti, azmi ve çalışmaları; tasarıma gönül verenlere örnek niteliğindedir. Kazanımları zamanla bu ve benzeri çok daha güzel projelere imza olacaktır. Kendisine ömür boyu başarılar diliyorum.

 2. Filiz serin :

  Yaklaşık 4 aydır beraber çalışıyorum. İşinin takibini, İş sorumluluğunu bilen mesai arkadaşımızdır. Kendisiyle gurur duyuyoruz. Allah utandırmasın. Başarılarının devamını diliyorum

 3. Bilge Hatun Ay :

  Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş tebrik ederim daha çok kişiye ulaşıp daha çok kişinin faydalanması dileğiyle başarının devamını dilerim 🙂

 4. Murat YILMAZ :

  Kendisiyle 2 sene çalışma imkanı bulduğum çok değerli bir ekip arkadaşımızdır.Çalışkanlığı,bilgisi ve gayretiyle daha da başarılı olacağını düşünüyorum.Çok güzel bir çalışma olmuş.Tebrik ediyorum.Çalışmalarının ve başarılarının devamını diliyorum

 5. Mehmet mert :

  Maşallah her zaman olduğu gibi yine başarısıyla bizleri gururlandırdı sevgili yeğenim yolun açık olsun tebrikler başarın devamını dilerim inşallah slm

Cevap Ver

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz.