1. Ana Sayfa
  2. İyi Tasarım
  3. Üniversite Kampüsüne Yeşil Dokunuş: The Green Heart

Üniversite Kampüsüne Yeşil Dokunuş: The Green Heart

featured
Reklam Sponsoru

1900 yılında kurulmuş olan Birmingham Üniversitesi; din, dil, geçmiş gözetmeksizin bütün öğrencilerine eşit olarak yaklaşmayı ve dünyadaki eğitim algısına yenilikçi bir yaklaşım getirmeyi hedeflemiştir. 2016 yılında üniversiteye kazandırılan ve Associated Architects’in tasarımını gerçekleştirdiği kütüphane binasına ek olarak 2019 yılında açılışı gerçekleştirilen ve The Green Heart adı verilen yeşil kampüsü ile Birmingham Üniversitesi ziyaretçilerin oldukça dikkatini çekmektedir. Gelin hep beraber kent içinde yeşil bir vahayı andıran bu kampüsün öğrencilerine sunduğu imkânları inceleyelim.

Tasarım Ekibi

The Green Heart projesi, İngiltere temelli peyzaj mimarları ve bahçe uzmanlarından oluşan Churchman Thornhill Finch isimli peyzaj mimarlığı ofisi tarafından hazırlanmıştır. Kendi tanımları ile geleneksel yeteneklerini teknoloji ve bilim ile harmanlayan ofis, hem çevre için hem de yaşayanlar için en iyi ve faydalı tasarımlar üretmeyi hedeflemektedir.

The Green Heart

Birmingham Üniversitesi’nin Edgbaston kampüsünün merkezinde yer alan The Green Heart, 50 m2’lik bir alana yayılmıştır. Kampüs içerisindeki farklı fakültelerin birbirleriyle bağlantısını sağlayıp mekânsal kompozisyonu geliştirirken kent içerisinde de tarihi aksın yeniden oluşmasını sağlamıştır. İkonik saat kulesi ve etrafındaki binalar arasında yeniden oluşturulan bu tarihi aks, kent içerisinde bir sürekliliğin oluşmasına olanak vermiştir.

Reklam Sponsoru

Tasarım Bileşenleri

Merkezi omurga aksı üzerine yerleştirilen çapraz yürüyüş yolları ve yeşil alanları içeren tasarım ile öğrencilerin okul sonrası hem dinlenecekleri hem de çeşitli etkinlik ve gösterilere katılıp sosyalleşebilecekleri bir alan yaratılmıştır. Çeşitli marketler, mağazalar, açık hava sinemaları ve kafeler ile zenginleştirilen bölgede sanat eserleri, koleksiyonlar ve benzeri etkinlikler için de mekânlar tanımlanmıştır. Churchman Thornhill Finch ofisi aynı zamanda projenin gece ve gündüz canlı bir mekân olmasını sağlamak amacıyla özellikle aydınlatma uzmanları ile de çalışmışlardır.

Bir sosyal merkez ve açık hava dersliği şeklinde düşünülen The Green Heart hem öğrenciler hem de personel için ilham verici bir buluşma lokasyonu olarak kent içerisinde yerini almaktadır. Topoğrafyanın sahip olduğu yükseklik farklılıkları, yaya sirkülasyonunu kolaylaştıracak şekilde, ince detaylarla tasarlanmış yaya köprüleri ve merdivenler ile desteklenmiştir.

Birmingham Üniversitesi, Birinci Dünya Savaşı’ndan önce kurulan ve orijinal olarak İngiltere’nin kırmızı tuğlalı (red brick university) olarak sınıflandırdığı 6 önemli üniversiteden biridir. Tarihi geçmişine ve materyaline saygı duyarak tasarlanan The Green Heart, mekânın hem fiziksel olarak hem de duyusal olarak canlandırılmasını sağlamıştır.

Çevre Dostu Yaklaşımları

The Green Heart’ın özellikle İngiltere’nin aşırı yağışlı dönemlerinde etkili olacak şekilde, yağmur suyunu yavaşlatan, toplanmasını ve süzülüp tekrar kullanılmasını sağlayan bir yağmur suyu yönetim sistemi bulunmaktadır. Proje içerisinde yer alan yağmur bahçeleri, biriktirilen ve temizlenen yağmur suyu ile sulanmaktadır. Ayrıca güncel olarak tasarım ekibi tarafından kampüs genelinde hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar da gerçekleşmektedir.

“Tasarım estetikten daha fazlasıdır, çok daha zengin bir şey yaratıyoruz: Sosyal bağlantı, sürdürülebilirlik ve refah duygusu yaratmaya odaklanan peyzajlar…”


Churchman Thornhill Finch Tasarım Ekibi

The Green Heart ile tasarımcılar çevre ve doğa dostu, sürdürülebilir ve biyoçeşitliliği destekleyen bir tasarım gerçekleştirmişlerdir. Tasarım alanında kır çiçekleri, yerli bitkiler ve 160 adet yeni ağaç bulunmaktadır. The Green Heart ayrıca ekolojik getirilerinin yanı sıra insanların hareketleri ile enerji üretilebilen yürüyüş yolları ve akıllı kent mobilyaları sayesinde mobil cihazları şarj edebilecekleri ve ücretsiz Wi-Fi ağına ulaşabilecekleri teknoloji dostu bir tasarımdır.

Ödüller

2019 yılında RTPI* West Midlands Ödülleri’nde Mükemmellik Ödülü kazanan ekip yine aynı yıl AJ Mimarlık Ödülleri’nde başarı göstermiştir. AJ Mimarlık Ödülleri jürisi tarafından son derece başarılı bulunan proje, çeşitli fakülte binalarını içeren bu geniş kampüsün aynı zamanda birbiriyle kurduğu bağlantıyı da başarılı olarak değerlendirmiştir. 2020 yılında ise Civic Trust Ödülleri’nde ise 250 başvuru arasından seçilen 49 projeden biri olmuş ve övgü ile karşılanmıştır.

*Royal Town Planning Institue

Eğer The Green Heart ile ilgili anlatılanlar ilginizi çektiyse, uygulama süreci ile ilgili hızlandırılmış çekim videosunu da inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunu. Doğa ve sanat sever.

Yorum Yap