1. Ana Sayfa
  2. Yayın Politikamız

Yayın Politikamız


1- Peyzax Dergisi 2009 yılından bu yana Peyzaj Mimarlığı ağırlıklı olmak üzere Kentsel Tasarım, Mimarlık, Bahçecilik, Ziraat Mühendisliği ve diğer mühendislik bilimlerinde içerikler üreten özgür bir platformdur.

2- Amacımız toplumun her kesiminden kentlerle ilgili yazarları bir araya getirerek ülkemizde kentsel yaşanabilirlik kalitesini artıracak tasarımlara sebep olmak, Peyzaj Mimarlığı ve diğer ilgili mesleklerin internetteki yetersiz Türkçe kaynak açığını kapatabilmek, Peyzaj Mimarlığı mesleğinin toplum nezdinde farkındalığını artırabilmek ve disiplinlerarası yardımlaşma ve iletişim kültürü oluşturabilmektir.

3- Peyzax, zamanla bütün sosyal medya platformlarında varlık göstermeyi hedefleyen, kentlerle ilgili tüm insanları bir araya getirmeyi amaçlayan bir bilim projesidir. Peyzax birçok sosyal medya sitesinde varlık göstermesine rağmen, bunların hiçbiri merkezi olarak kullanmaz. Peyzax’ın merkezi peyzax.com sitesidir. Sosyal medya platformları, bu sitede yayınlanan içeriklerin yaygınlaştırılıp daha fazla insana ulaşılması amacıyla kullanılmaktadır.

4- Peyzax İnternet Dergisi yayın prensipleri dahilinde olan yayın amacı, vizyonu ve temel değerlerinde; herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır.

5- Peyzax İnternet Dergisi kollektif çalışmanın üstünlüğüne inanır. İçerisinde içeriklerini barındırdığı meslek dallarının hepsinin özgünlüğünü ve birbirine eşitliğini savunur. Hiç bir meslek dalı bir diğerinden daha önemli değildir.

6- Peyzax İnternet Dergisi içeriklerinin tamamında bağlı bulunduğu ülkesi Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına uygun davranmayı hedefler. Milli haysiyeti ve değerleri karalayan, toplumu ayrıştıran, küçümseyen ya da değerlerini aşağılayan hiçbir yazıya yer vermez.

7- Peyzax İnternet Dergisi hiçbir siyasi görüşü yücelten, aşağılayan, tarafgir yayın yapmaz.

8- Peyzax İnternet Dergisi yazılarına gelen yorumlar editör onayından geçmeden yayınlanmaz. Yazılan yorumların yayın politikalarımızda belirtilen kurallara uygun olma zorumluluğu vardır.

9- Yayın politikamızda belirttiğimiz maddelerle çatışmadığı sürece dergimiz ifade özgürlüğüne inanmaktadır.

10- Peyzax İnternet Dergisinde kaynak verilmeden özgün içeriklerin kopyalanması yasaktır. Yazarlarımız yazarlık başvurusunda bu maddeyi kabul ederek başvuruda bulunmaktadır. Yayınladığımız yazıların tamamı makale özgünlük testinden geçirildikten sonra yayınlanmaktadır. Yine de gözden kaçırdığımız kopya içerikler tespit edilmesi halinde info@peyzax.com adresine mail atılırsa ilgili içerik kaldırılacaktır.

11- Peyzax İnternet Dergisinin yazıları tıklanabilir link verilerek istenilen platformda paylaşılabilir. İnstagram gibi tıklanabilir link verilemeyen platformlarda yazılarımızın adres gösterilerek dahi yayınlanması yasaktır.

12- Dergimizde yayınlanan yazılarla ilgili yazarların kendileri sorumludur. Peyzax, yazarlık koşullarımızı kabul etmesine rağmen kurallara uymayan yazarlarla ilgili sorumluluk sahibi değildir. Yazarlarımızın kişisel yorum ve beyanları dergimize mal edilemez.

13- Yazılarımızın çoğunluğu özgün makalelerden oluşmaktadır. Ancak bazı yazılarımız kısmen veya tamamen çeviri yazılardan da oluşabilmektedir. Birebir çeviri yaptığımız yazılar yazı altında mutlaka belirtilir, birebir olmayan çeviriler ise kaynak kısmında belirtilmektedir.

14- Peyzax İnternet Dergisi hiçbir içeriğinin kusursuz olduğunu asla iddia etmemektedir. Yazarlarımızın yazıları bir editörden mutlaka geçmesine rağmen zaman zaman pratik ve teknik hatalar bulunabilir. Eğer makalelerimizde hata tespit edecek olursanız, bunları sitemiz, İnstagram sayfamız ya da info@peyzax.com e-posta adresimiz üzerinden bize bilimsel kaynaklarınız ve açık biçimde ifade ettiğiniz fikirleriniz ile iletebilirsiniz. Peyzax İnternet Dergisi her türlü geri bildirimi değerlendirme ve gerek duyarsa içeriğinde düzeltmelere gitme veya açıklamalar yapma görevini üstlenmektedir. Aynı zamanda Peyzax hiçbir şekilde istemsiz olarak yapılan hatalardan ötürü mesul tutulamaz.

15- Youtube, Instagram gibi başka adreslerde yapılan paylaşımlar, yayıncı kuruluşun izin verdiği şekilde makalelerimiz içerisine gömülü olarak kullanılabilir. Bu konulardaki muhatabımız olarak ilgili gömülü içeriğin barındırıldığı siteler kabul edilmektedir. Dolayısıyla itirazlar kabul edilmeyecektir. 

16- Websitemizdeki yazılarda yazarlarımızdan esas kaynağa link vermesi beklenmektedir. Ancak zaman zaman verilen link sayısı bir yazıda 20’yi aşması nedeniyle Google gibi arama motorları tarafından yazı spam olarak algılanabilmektedir. Dolayısıyla yazılarda 3’den fazla link varsa bu linkler bir süre sonra kaldırılabilir.

Tüm soru, öneri ve şikâyetleriniz için info@peyzax.com adresini kullanabilirsiniz.