1. Ana Sayfa
  2. Video İçerik
  3. Yürünebilir Şehirler – Jeff Speck

Yürünebilir Şehirler – Jeff Speck

Reklam Sponsoru

Amerikalı Şehir Bölge Planlamacısı ve daha bir çok lisans mezunu Jeff Speck kitabını yazdığı Yürünebilir Şehirler (Walkable cities) konusunu TEDx sahnesinde anlatıyor.

Amerika üzerinden espirili bir dille yürünebilir şehirlerin ne için önemli olduğu ve yaşanabilir şehirlerde yaşayabilmek için zamanın bizi kapitalizmden doğaya yönelttiğini anlatan Speck, çarpıcı örnekler ve istatistiklerle hareketlilik kavramına vurgu yapıyor.

Not: Video’da Türkçe altyazı seçeneği mevcuttur.

Reklam Sponsoru

Yürünebilir Şehirler Ne Demektir?

Yürünebilir kentler yaşam alanlarında insanların bir motorlu taşıt ihtiyacı duymadan yürüyerek günlük hayatını sürdürebileceği şehirde planlanmış şehirlerdir. Bu kentlerde yürümek motorlu taşıt kulllanmak yerine en önemli alternatiflerden birisidir.

Yürünebilir kentler ciddi finans kaynağı gerektiren yatırımlardır. Ancak sonuç çıktılarına bakıldığında bu yatırımlara fazlasıyla değer şehirler oluşturur. İnsanlar artık şehirlerde ömürlerinin kısaldığının farkındalar ve daha sağlıklı yaşayabilmek için kent merkezinden uzaklaşmaya çalışıyorlar. Özellikle yüksek gelirli ailelerin yaşanabilir kentlere taşındığını ve dolayısıyla bölgenin sosyo-ekonomik yapısına uzun vadede çok önemli katkılarda bulunulduğu biliyor.

Ayrıca yürünebilir şehirlerin daha kimlikli şehirler inşa etmeye katkı sağladığını, “yavaşla” mottosuyla insanların kültürel kimliklerini daha çok içselleştirip toplumsal sorumluluklarını artırdığı da ispatlanmış bir gerçektir.

Videoyu izledikten sonra şehirlerde istenilen modernleşmeye karşı görüşleriniz daha netleşebilir. Acaba Kanal İstanbul‘un yapımı ile ilgili de bizlere bir fikir verebilir mi? İzleyip görelim..

Kanal İstanbul

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Peyzaj Mimarlığı Doktora Öğrencisi. Peyzax'ın kurucu ve idarecisi. Bilim, Sanat, Felsefe ile ilgileniyor.

Yorum Yap